Opolskie: Mieszkańcy dostają dziwne SMS-y. Inspektor sanitarny ostrzega!

2021-09-24 8:26
Mieszkańcy Łodzi i regionu zbombardowani sms-ami od oszustów!
Autor: pixabay.com, CC0 fot. relexahotels /zdjęcie ilustracyjne

Mieszkańcy województwa opolskiego otrzymują tajemnicze SMS-y. Opolski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny i Główny Inspektor Sanitarny ostrzegają; nie dajcie się nabrać! Wiadomości o treści: "Zostałeś skierowany na kwarantannę" to oszustwo! Kto za nim stoi?

Ostrzeżenie Głównego Inspektoratu Sanitarnego przekazało dalej Ministerstwo Zdrowia i kilka wojewódzkich oddziałów. W wielu regionach Polski mieszkańcy otrzymują fałszywe SMS-y. Mieszkańcy Opolszczyzny otrzymali je w czwartkowe popołudnie. Szczegóły oszustwa zdradza Małgorzata Gudełajtis z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Opolu.

To wiadomość sms o nałożeniu kwarantanny. W treści podany jest link do strony. To jest oszustwo! Może to być próba wyłudzenia danych lub inne niebezpieczne działanie dotyczące Państwa danych zawartych w telefonie. Prosimy o ostrożność i nie klikanie w przesłany link.

Poniżej wzór przykładowej, fałszywej wiadomości. 

Kwarantanna. Przypominamy, jak działa naprawdę

Przy tej okazji warto przypomnieć; kwarantanna nakładana jest automatycznie przy przekroczeniu granicy lub na podstawie przeprowadzonego wcześniej wywiadu epidemiologicznego przez pracowników Państwowej Inspekcji Sanitarnej. 

Po skierowaniu na kwarantannę osoba dostaje prawidłowy sms o następującej treści: "Jesteś na kwarantannie. Masz ustawowy obowiązek używania aplikacji Kwarantanna domowa. Jest dostępna w Appstore i Google Play."