policja

i

Autor: Pxhere/zdjęcie poglądowe Policja: Praca w Opolu

Praca w policji w Opolu. Cały czas trwa nabór do służby! Gdzie się zgłosić?

2020-01-31 17:15

Policja to umundurowana i uzbrojona formacja służąca społeczeństwu, przeznaczona do ochrony bezpieczeństwa ludzi oraz do utrzymywania bezpieczeństwa i porządku publicznego. Przypominamy, że cały czas trwa rekrutacja do służby w Policji na terenie województwa opolskiego i w Opolu. Jakie wymogi trzeba spełnić, by dostać pracę jako funkcjonariusz?

Jakie warunki trzeba spełnić, żeby móc aplikować na stanowisko policjanta?

Oto parę podstawowych wymagań, które musi spełniać aplikant:

  • posiadać polskie obywatelstwo,
  • posiadać nieposzlakowaną opinię,
  • nie być skazanym prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe,
  • korzystać z pełni praw publicznych,
  • posiadać co najmniej średnie wykształcenie,
  • posiadać odpowiednią zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych, podległych szczególnej dyscyplinie służbowej, której gotów jest się podporządkować,
  • dawać rękojmię zachowania tajemnicy stosownie do wymogów określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych,
  • osoby podlegające kwalifikacji wojskowej powinny posiadać uregulowany stosunek do służby wojskowej.

Tyle mówią podstawowe wymogi formalne. Jeżeli je spełniasz, to znaczy, że możesz rozpocząć starania o przyjęcie do służby.

Całodobowe usługi

Od stycznia tego roku podanie o przyjęcie do służby można złożyć całodobowo u dyżurnego Komendy Miejskiej Policji w Opolu i dyżurnych komend powiatowych Policji w całym województwie.

Dokumenty można też składać w Wydziale Kadr i Szkolenia KWP w Opolu przy ul. Powolnego 3, w pokoju numer 5: w poniedziałki w godzinach: 8.00-16.00 i we wtorki i czwartki w godzinach: 9.00-14.00.

Preferowani kandydaci

To nie obligacyjne wymagania, ale preferencje. Posiadanie tych cech, zdolności, czy dokumentów na pewno pomoże podczas rekrutacji!

Preferowani będą kandydaci do służby w Policji, posiadający:

- wykształcenie wyższe magisterskie o kierunku: prawo, ekonomia, administracja, informatyka, bezpieczeństwo narodowe lub bezpieczeństwo wewnętrzne,

- tytuł ratownika lub ratownika medycznego,

- uprawnienia instruktora sportów walki, strzelectwa sportowego, ratownictwa wodnego, nurkowania oraz sportów motorowodnych,

- uprawnienia ratownika wodnego, uprawnienia w dziedzinie nurkowania wydane przez licencjonowaną organizację nurkową, działającą na terenie Polski oraz uprawnienia do prowadzenia łodzi motorowej,

- prawo jazdy kat. "A" lub "C".

Stanowisk nie brakuje, bo zapotrzebowanie wciąż jest

- Część funkcjonariuszy odchodzi na emerytury, także dobór cały czas trwa. W 2019 r. przyjęliśmy ponad 150 nowych policjantów. W tym roku mamy kolejne 6 terminów, kiedy będziemy te osoby przyjmować - mówi podkom. Karol Brandys.

A co czeka kandydatów?

Szereg wyzwań. O szczegółach opowiedział nam Karol Brandys.

Kandydaci muszą pamiętać o tym, że przed nimi jest test sprawności fizycznej, tzw. multiselect, czyli test psychologiczny, muszą też przejść kilkunastu lekarzy, a potem przed nimi sześciomiesięczne szkolenie w szkole policji, na koniec trafiają do jednostek naszego województwa

Niebezpieczna, ale satysfakcjonująca

- Praca policjanta na pewno do najbezpieczniejszych nie należy. No ale my nie pracujemy, tylko służymy, ta praca daje dużo satysfakcji, jeżeli kończymy służbę, a wiemy, że mogliśmy komuś pomóc, że czasami uratowaliśmy komuś życie, mienie, że przysłużyliśmy się do czegoś, że robimy coś dobrego.

Postępowanie kwalifikacyjne do służby w Policji składa się z następujących etapów:


- test wiedzy,

- test sprawności fizycznej,

- badania psychologiczne,

- rozmowa kwalifikacyjna,

- komisja lekarska,

- ankieta bezpieczeństwa osobowego.

Ile jest wolnych miejsc?

Na ten moment ok. 100 wakatów w całym województwie. Nabór trwa cały czas, a rekrutacja nie jest krótka. Trwa kilka miesięcy.

O rekrutacji do opolskiej policji rozmawiał z funkcjonariuszem Marcin Michalski

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki