Seniorka dała oszustowi 30 tysięcy. Mogła stracić jeszcze więcej!

i

Autor: Alexas_Fotos / CC0 / pixabay.com Seniorka dała oszustowi 30 tysięcy. Mogła stracić jeszcze więcej!

Oszustwo

Seniorka dała oszustowi 30 tysięcy. Mogła stracić jeszcze więcej! Uratował ją przypadek

2024-02-22 22:03

81-letnia kobieta przekazała oszustowi, który podawał się za policjanta, 30 tysięcy złotych. Niewiele brakowało, by straciła kolejne 20 tysięcy, jednak uratowało ją to, że poszła na komisariat sprawdzić historię, którą opowiedział jej przestępca.

Do zdarzenia doszło w środę, 21 lutego. Do komisariatu policji w Zawadzkiem (woj. opolskie) przyszła 81-latka, która chciała sprawdzić, czy jej oszczędności w banku są zagrożone, jak to przedstawił mężczyzna podający się za policjanta. Według relacji seniorki, rzekomy policjant zadzwonił do niej, podał jej imię, nazwisko i stopień służbowy, a następnie zapytał, czy ma w domu jakieś pieniądze. Przekonana, że rozmawia z funkcjonariuszem, przyznała się do posiadania w domu 30 tysięcy złotych w gotówce i kolejnych 20 tysięcy w banku.

Rozmówca przekazał 81-latce, że jej pieniądze są zagrożone, a on ma za zadanie zabezpieczyć je przed oszustami. Kobieta postępowała zgodnie z poleceniami, które wydawał jej fałszywy policjant: spakowała pieniądze do koperty, włożyła je do białej reklamówki i oczekiwała na kuriera, który zaraz miał zjawić się w jej domu. Pod żadnym pozorem nie mogła odkładać słuchawki, więc dzięki temu oszust mógł kontrolować, co robi jego ofiara i być z nią w stałym kontakcie.

Zgodnie z zapowiedziami fałszywego policjanta, do drzwi mieszkania starszej pani zapukał mężczyzna, który miał być kurierem. Kobieta przekazała mu swoje oszczędności i wróciła do telefonu, aby kontynuować rozmowę, podczas której oszust wydawał jej kolejne polecenia. Zgodnie z nimi, kobieta miała pojechać do banku, w którym posiadała konto bankowe. Przed wyjazdem miała dokładnie opisać jak dotrze do banku, jaką trasą oraz w co będzie ubrana.

Seniorka idąc do placówki bankowej nagle zawróciła i postanowiła wejść do komisariatu policji, chcąc dokładniej sprawdzić zaistniałą sytuację. Wtedy od prawdziwych funkcjonariuszy dowiedziała się, że padła ofiarą oszustów. Starsza pani straciła w ten sposób 30 tysięcy złotych, jednak dosłownie cudem uniknęła utraty reszty oszczędności.

Policja przypomina, że nigdy nikogo nie prosi o przekazanie pieniędzy i radzi, by nie działać pochopnie. Najlepiej zadzwonić do znajomego, członka rodziny lub numer alarmowy, by opowiedzieć o zdarzeniu.

QUIZ. Wiesz, ile lat grozi za to przestępstwo? W kilku przypadkach możesz doznać szoku

Pytanie 1 z 20
Jaka kara grozi za dostarczenie alkoholu osobie małoletniej?
Kochany złodzieju oddaj mi torebkę dam Ci pieniądze

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki