gorzów sąd drzwi

i

Autor: Fragles/ archiwum zdjęcie ilustracyjne

Neonazista przed sądem w Opolu! Wykrzykiwał o białej rasie, chwalił masowego mordercę!

2021-06-17 11:09

Prokuratura sporządziła akt oskarżenia, który trafił do Sądu Okręgowego w Opolu. Proces trwał cały dzień, ale sędzia orzekł w końcu o winie Piotra N. i wydał wyrok. Surowy? Oceńcie sami! 39-latek przez przeszło 4 lata uprawiał brutalny lincz na mniejszościach rasowych, wychwalał masowego mordercę i promował supremację białej rasy.

Z akt sprawy wynika, że Piotr N., 39-letni oskarżony, pomiędzy 2017, a 2020 rokiem notorycznie znieważał mniejszości narodowe, drwił z ras i przekonań politycznych i nie wahał się korzystać z symboli neonazistów.

Zobacz też: Kazimierz W. zaczął mordowanie od psa. Później podziurawił kolegę. Horror w Świerczowie!

Prokuratura opierała się m.in. na wpisach oskarżonego na Facebooku. Niejednokrotnie wychwalał tam masowe morderstwo w Norwegii z 2012 r., którego sprawcą był Anders Brevik (dziś, po zmianie nazwiska Fjotolf Hansen). Na jego profilu roiło się od treści i zwrotów, które są jednoznacznie związane ze środowiskiem neonazistów. Prokuratura nie zdradza szczegółów, brak też cytatów, ale rzecznik prasowy zaznacza, że kod i narracja oskarżonego była związana ze środowiskami rasistowskimi, promującymi supremację białej rasy (przekonanie, że „biali ludzie są lepsi od ludzi innych ras” ).

Oskarżony o sympatyzowanie z Brevikiem. Nie przyznał się do winy

Przed sądem Piotr N. nie przyznał się do winy. Pytany m.in. o symbol "88" (Neonaziści używają tej liczby jako kodu reprezentującego slogan "Heil Hitler". Kod opiera się na liczeniu liter: litera H jest ósmą literą alfabetu, więc 88 ma oznaczać HH, czyli właśnie "Heil Hitler"), stwierdził, że nie ma związku z nazistowskim pozdrowieniem, a jest używana przez kibiców Celtic Glasgow, do których sam się zalicza, bo kilka lat spędził w Szkocji. Zaprzeczył także, aby pochwalał zbrodnię popełnioną przez Breivika.

Proces trwał jeden dzień, sąd orzekł winę Piotra N. i wymierzył karę 20 godzin miesięcznie bezpłatnych prac przez 10 miesięcy. Wyrok jest nieprawomocny.

Morderca poćwiartował ciało 23-letniej Pauliny. Grób Pauliny P. na cmentarzu parafialnym w Nowogrodzie