Robią filmy dla niewidomych. Łzy cisną się do oczu, wzruszająca akcja! [AUDIO]

2019-12-11 17:57
Niewidomi mogą obejrzeć m.in. Rzymskie wakacje.
Autor: Ryoji Iwata, unsplash.com

Wszystkich 88 filmów zostało audiodeskrybowanych w ostatnich dwóch latach. Filmy trafiły do zasobów Krajowego Zasobu Cyfrowych Filmów z Audiodeskrypcją dla Osób Niewidomych. Powstał on z inicjatywy Stowarzyszenia De Facto z Płocka i Głównej Biblioteki Pracy i Zabezpieczenia Społecznego. Wśród obrazów audiodeskrybowanych w tym roku są m.in. "Rzymskie wakacje".

Krajowy Zasób Cyfrowych Filmów z Audiodeskrypcją dla Osób Niewidomych jest portalem filmowym skierowanym na udostępnianie sztuki filmowej bardzo szerokiej grupie osób niewidomych i słabowidzących. Mogą z niego korzystać czytelnicy Głównej Biblioteki Pracy i Zabezpieczenia Społecznego Dział Zbiorów dla Niewidomych, które legitymują się ponadto orzeczeniem o niepełnosprawności uniemożliwiającej czytanie zwykłego druku.

Płyty DVD z filmami mogą wypożyczać na miejscu albo wysyłkowo - na zasadach analogicznych do udostępniania innych typów zbiorów. Cyfrowy dostęp do filmów jest natomiast możliwy dla czytelników Działu Zbiorów dla Niewidomych, którzy aktywowali konto w Serwisie Wypożyczeń On-line po zalogowaniu się na stronie: https://wypozycz.dzdn.pl.

W ostatnich dwóch latach Stowarzyszenie De Facto z Płocka audiodeskrybowało aż 88 filmów, które zostały już włączone do zasobów Krajowego Zasobu Cyfrowych Filmów z Audiodeskrypcją dla Osób Niewidomych. W 2019 r. były to m.in. „Cicha Noc”, „Jak pies z kotem”, „Solidarność według kobiet”, „Maudie”, „Jeszcze nie koniec”, „Rzymskie wakacje”.

Prezes Stowarzyszenia De Facto Renata Nych mówi, czy łatwo jest pozyskać filmy do audiodeskrybowania
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE