Ostrołęka: Nawet 9 mld zł na budowę ostatniej w Polsce elektrowni węglowej!

2019-12-03 9:40 Michał Michalak
Ostrołęka: 8-9 mld zł na budowę bloku ostatniej w Polsce elektrowni węglowej
Autor: Sylwester Górski/CC BY-SA 4.0/Wikimedia Commons Blok "B" Elektrowni w Ostrołęce

Ostrołęka C miała zostać oddana do użytku w 2023 r. Plany powstania obiektu może jednak storpedować polityka klimatyczna Unii Europejskiej. Tak twierdzi w rozmowie z portalem Gazeta.pl minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Ostateczna decyzja w tej sprawie ma zapaść w ciągu najbliższych sześciu miesięcy. Niezależnie od tego koszty budowy elektrowni mają wzrosnąć z 6 do nawet 8-9 mld zł.

Budowa Elektrowni Ostrołęka C rozpoczęła się kilka miesięcy temu i miała się zakończyć w 2023 r. To ostatnia elektrownia węglowa powstająca na terenie Polski. Zakończenie projektu w obecnym kształcie nie jest jednak do końca pewne.

W rozmowie z portalem Gazeta.pl minister rozwoju Jadwiga Emilewicz informuję, że w planach budowy elektrowni być może trzeba będzie dokonać zmiany. To z uwagi na politykę klimatyczną Unii Europejskiej. Ostateczna decyzja w tej sprawie ma zapaść w ciągu najbliższych sześciu miesięcy. Minister Emilewicz dodaje, że koszty realizacji inwestycji najprawdopodobniej znacznie wzrosną i mogą sięgnąć nawet 8-9 mld zł.

Elektrownia Ostrołęka C będzie blokiem energetycznym o mocy 1000 MW. Powstaje na położonych na pograniczu gminy Rzekuń i Ostrołęki.