Szok w Ostrołęce! Do tej pory widziała go tylko na filmach przyrodniczych! Skąd się tam wziął?

2020-08-10 17:33 Michał Michalak
Szok w Ostrołęce! Do tej pory widziała go tylko na filmach przyrodniczych! Skąd się tam wziął?
Autor: Carola68/cc0/Pixabay.com Na osiedlu Łazek w Ostrołęce pojawił się szop pracz

Duże zaskoczenie spotkało mieszkankę osiedla Łazek w Ostrołęce. W piątek 7 sierpnia rano na płocie stojącym przed jej domem zobaczyła zwierzę, które nie tylko ona, ale i większość z nas może znać co najwyżej z filmów przyrodniczych. Skąd wziął się tam niespodziewany gość?

Jak informuje portal Eostroleka.pl, mieszkanka osiedla Łazek w Ostrołęce zobaczyła na swoim płocie szopa pracza. Zwierzę nic nie robiło sobie z obecności kobiety ani nawet psa i swobodnie grasowało po posesji. Szop pracz w tym regionie to prawdziwa rzadkość, bo zwierzę łatwiej zobaczyć na filmie przyrodniczym niż na żywo. Jego liczebność w Polsce jest nadal bardzo niewielka, a występuje przede wszystkim w północno-zachodniej części naszego kraju. Prawdopodobnie to osobniki, które przywędrowały na nasze terytorium z Niemiec, gdzie żyje jedna z największych populacji szopów praczów w Europie.

Szop pracz w Ostrołęce to prawdziwy szok, zwłaszcza że dopiero 5 lat temu zwierzęta te zaobserwowano po raz pierwszy w Puszczy Białowieskiej, gdzie mogły z kolei trafić z populacji żyjącej na Białorusi. Nie licząc województw zachodnio-pomorskiego i lubuskiego, spotkanie szopa pracza to prawdziwa gratka. Jak mówią naukowcy, liczebność tych zwierząt w Polsce będzie jednak z biegiem czasu rosła i nie jest to dobra wiadomość dla rodzimych gatunków. Szopy pracze to wszystkożerne zwierzęta, które mogą odbierać pokarm innym mieszkańcom lasu, a do tego przenoszą groźne choroby, jak wścieklizna.

2,5-metrowy POTWÓR pływa w Wiśle na Mazowszu. Udało się zrobić mu ZDJĘCIA

Wąsewo. Przez niego mogło zginąć 200 krów! Szantażysta w rękach śledczych!

Bociani sejmik w Aksmanicach niedaleko Przemyśla

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.