Wisła przekroczyła stan alarmowy! Zima, mróz i POWÓDŹ?!

2021-01-27 11:20 Michał Michalak PAP
Wisła przekroczyła stan alarmowy! Na rzekę wypłynęły lodołamacze
Autor: jwvein/cc0/Pixabay.com Wisła przekroczyła stan alarmowy w Kępie Polskiej między Wyszogrodem a Płockiem. Na rzekę wypłynęły lodołamacze z Włocławka

Wisła przekroczyła stan alarmowy. W środę rano w Kępie Polskiej między Wyszogrodem a Płockiem stwierdzono, że poziom rzeki wynosi 511 cm, czyli 11 cm powyżej stanu alarmowego. Na Wisłę wypłynęło 6 lodołamaczy, które kierują się w górę rzeki. Wójt gminy Bodzanów, na terenie której leży Kępa Polska, ma jeszcze dziś zdecydować, czy zostanie tam wprowadzony stan alarmu przeciwpowodziowego.

Wisła przekroczyła stan alarmowy! Na rzekę wypłynęły lodołamacze

Wisła przekroczyła stan alarmowy. W środę rano poziom rzeki w Kępie Polskiej między Wyszogrodem a Płockiem osiągnął 511 cm, czyli 11 cm powyżej stanu alarmowego. Na Wisłę wypłynęło już 6 lodołamaczy z Włocławka, które kierują się w górę rzeki, a dwie jednostki pozostają w stanie gotowości.

- Według prognoz przekroczenie stanu alarmowego Wisły w Kępie Polskiej może być chwilowe i prawdopodobnie jeszcze dzisiaj woda zacznie tam opadać, powracając mniej więcej do poziomu stanu ostrzegawczego. Czekamy na decyzję wójta gminy Bodzanów, czy będzie wprowadzał stan alarmu przeciwpowodziowego. Decyzja ta jest analizowana, gdyż należy wziąć pod uwagę prognozy, dotyczące spodziewanego spadku poziomu rzeki - mówi kierownik biura spraw obronnych i zarządzania kryzysowego w Starostwie Powiatowym w Płocku Piotr Jakubowski.

Lodołamacze dotrą do Płocka w środę ok godz. 15, po czym ma zapaść decyzja, czy będą płynąć w kierunku Kępy Polskiej, gdzie Wisła przekroczyła stan alarmowy, czy przeczekają w mieście noc. Niezależnie od tego Starostwo Powiatowe w Płocku i gmina Bodzanów zabezpieczyły już materiały przeciwpowodziowe - w pobliżu wału przeciwpowodziowego przygotowano worki, geowłókninę, folię i piasek.

Z jej domu pod Płockiem nic nie zostało. Uratowała się z pożaru, ale straciła dorobek życia! [ZDJĘCIA]

Tragedia na kuligu pod Elblągiem. DRAMAT ojca 15-letniej Karoliny. Płakał przez całą mszę

Wybierz najpiękniej rozświetlone miasto w Polsce! Do wygrania sprzęt o wartości 200 tys. złotych. Kliknij tutaj!