Arena Design 2016 powoli dobiega końca. Zobaczcie projekty naszych studentów! [AUDIO, GALERIA]

2016-03-10 10:41 Joanna Pachla

Sofa z funkcją stolika, łazienkowa szafka z drabinkami, a nawet zestaw wypoczynkowy ze sklejki. Zobaczcie, jak studenci z Uniwersytetu Artystycznego zaprojektowali meble.

Efekty ich pracy można podziwiać na Międzynarodowych Targach Poznańskich, podczas trwającej tam właśnie imprezy Arena Design. Jak się okazuje, młodym artystom fantazji nie brakuje.

- Studenci w ramach tej edycji zmagali się z trzema tematami projektowymi. Pierwszym z nich są meble łazienkowe, drugim - zestaw mebli wypoczynkowych. Nowością w naszej pracowni jest temat dekorów cyfrowych, czyli wzorów, które nas otaczają. Fantazja studencka jest nieograniczona i świadczy o tym chociażby fakt, że powstało ponad 200 propozycji tych dekorów - mówi Joanna Lisiecka, kurator ekspozycji. 

Więcej w materiale reportera Radia ESKA, Kuby Krzyżańskiego:


Sofa jak tipi

Przykładem awangardowego mebla jest kanapa, inspirowana... indiańskim tipi.

- Mieliśmy stworzyć sofę z okazjonalną funkcją spania. Inspiracje zaczerpnęłyśmy w tym przypadku z indiańskiego tipi i to nas poprowadziło dalej do projektowania. I tak powstała nasza multifunkcyjna sofa.

- Poza tym chciałyśmy, żeby ten mebel mógł funkcjonować zarówno w przestrzeni prywatnej, jak i publicznej. W przestrzeni prywatnej - aby był miejscem spotkań do wspólnego spędzania czasu, a w przestrzeni publicznej - żeby każdy mógł doświadczyć prywatności, takiej strefy komfortu w momencie, gdy się na niej znajduje, w jakiś sposób się od wszystkiego oddzielić - mówią Paulina Dera i Aleksandra Zdrodowska.

Dowiedz się więcej:


Miało być tanio

Studenci w oryginalny sposób zaprojektowali także wnętrze łazienki.

- Mieliśmy brief, który dość konkretnie mówił o tym, jakie są oczekiwania wobec nas, natomiast nie narzucał nam żadnej stylistyki tak naprawdę. Ten brief to była taka trochę mission impossible. Nie dość że meble miały być bardzo tanie, to miała pojawić się w nich innowacja, coś zupełnie nowego. A to nie jest łatwe przy tak ograniczonych finansach - opowiada Wiktoria Lewicka.

- Najistotniejszą cechą tych mebli jest to, że miały być tanie. A trudno jest zaprojektować cokolwiek z podstawowych materiałów i narzędzi. Jeśli się jest w takim kagańcu, ma się trochę ograniczone ruchy, ale czasem z tego ograniczenia powstaje coś fajnego. Więc to z jednej strony jest dobre, a z drugiej złe, bo chciałoby się poszaleć. Ale rynek tego oczekuje, a my, jako projektanci, musimy sprostać oczekiwaniom rynku - dodaje Filip Kaczmarek.

Dowiedz się więcej:


Rodzina mebli

Na targach pojawiły się także meble, które sprawdzą się zarówno w domu, jak i w miejscach publicznych.

- Zrobiliśmy projekt rodziny mebli tapicerowanych. Tutaj prezentujemy fotel i kanapę dwuosobową. Docelowo ta rodzina mogłaby być dużo bogatsza o kolejne bryły. Na przestrzeni ponad pół roku pracy nad tym projektem ewoluowałam tak, że stał się on meblem do przestrzeni publicznej, prawie całkowicie zrobionym ze sklejki - mówi Zofia Żadan, projektantka. 

- Uważam, że sklejka to bardzo estetyczny i bardzo szlachetny materiał, który w meblach tapicerowanych zwykle jest ukrywany. A to jest przepiękny materiał i szkoda by go było nie pokazywać. Zwłaszcza, że teraz bardzo jest w trendach pokazywanie naturalnych materiałów, takich szczerych, i wykorzystywanie ich w odpowiedni sposób - dodaje.

Targi Arena Design, na których prezentowane są artystyczne meble, a także elementy wystroju najlepszych polskich firm wnętrzarskich, potrwają jeszcze do dziś.

Dowiedz się więcej:


Czytaj także: Co wiesz o Poznaniu? Rozwiąż nasz quiz!

Komentarze
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE