Bezprawne kontrole w komunikacji miejskiej. "Kontrolerzy nadużywają prawa." Co na to ZTM Poznań?

Bezprawne kontrole w komunikacji miejskiej w Poznaniu?! Kontrolerzy nadużywają prawa. Co na to ZTM?
Autor: Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu Bezprawne kontrole w komunikacji miejskiej w Poznaniu?! "Kontrolerzy nadużywają prawa." Co na to ZTM?

Czy kontrolerzy biletów w komunikacji miejskiej w Poznaniu łamią prawo? Niepokojące doniesienia otrzymaliśmy od naszych czytelników, którzy informują, że łamany jest regulamin. O sprawie poinformowaliśmy przedstawicieli Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu i otrzymaliśmy ważny komentarz w tej sprawie.

W ostatnim czasie otrzymaliśmy wiadomości od czytelników, że w komunikacji miejskiej w Poznaniu dochodzi do "dziwnych" sytuacji, które są niezgodne z obowiązującymi przepisami.

- We wrześniu, nagminnie powtarzają się sytuacje bezprawnych, pojedynczych kontroli biletowych w pojazdach sprawdzanych przez pracowników ZTM, którzy bez żadnej podstawy prawnej i wbrew wszelkim regulaminom – żądają od pasażerów okazywania ważnego biletu na przejazd - czytamy w liście od jednego z czytelników.

Wydaje się, że nie ma w tym nic złego, jednakże zgodnie z regulaminem Zarządu Transportu Miejskiego Poznań kontrole powinny być przeprowadzane przez zespół minimum dwuosobowy.

- Osoby uprawnione do kontroli biletów są zobowiązane przeprowadzać kontrolę biletów, w pojazdach Operatora, w zespołach co najmniej dwuosobowych - czytamy w regulaminie.

ZTM Poznań zaprzecza

W związku z zaistniałą sytuacją poprosiliśmy o szczegółowy komentarz przedstawicieli ZTM Poznań.

- Do Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu nie wpłynęły zgłoszenia dotyczące kontroli przeprowadzanych przez pojedynczych kontrolerów. Kontrole są realizowane zgodnie z zapisami regulaminowymi, które zobowiązują osoby uprawnione do kontroli do pracy w zespołach co najmniej dwuosobowych. Może się zdarzyć, że pasażerowie nie widzą drugiego kontrolera, który wykonuje swoje czynności w innej części pojazdu, jednak nie zmienia to faktu, że kontrola realizowana jest przez zespół kontrolerski - wyjaśnia Bartosz Trzebiatowski, rzecznik prasowy ZTM Poznań.

Przedstawiciel ZTM Poznań dodał, że firma dokłada wszelkiej staranności, aby kontrole biletów realizowane były zgodnie z obowiązującymi regulacjami. Tylko w 2019 roku przeprowadzono 191 023 kontroli pojazdów, co w przeliczeniu dało średnio 15 918 kontroli w miesiącu i 3674 kontroli w tygodniu.

Sygnał naszych czytelników wydaje się bardzo niepokojący. Jeśli kiedykolwiek komuś zdarzyła się jakakolwiek nieregulaminowa kontrola to jest ona nieważna. Takie sytuacje należy bezzwłocznie zgłaszać ZTM Poznań w celu wyjaśnienia sprawy.

Brutalna interwencja policji w autobusie. Nie chciał wysiąść z hulajnogą