Do poznańskiego zoo trafił m.in. niedźwiedź Baloo, który wcześniej był trzymany w złych warunkach w cyrku.

i

Autor: Zoo w Poznaniu Do poznańskiego zoo trafił m.in. niedźwiedź Baloo, który wcześniej był trzymany w złych warunkach w cyrku.

Decyzja, która uderzała w działalność poznańskiego zoo, została uchylona!

2017-05-29 12:11

Po odwołaniu ze stanowiska Powiatowego Lekarza Weterynarii Ireneusza Sobiaka uchylono również wydaną przez niego decyzję, która uniemożliwiała poznańskiemu zoo wymienianie się zwierzętami z innymi ogrodami zoologicznymi.

Przypomnijmy, że na początku maja Powiatowy Lekarz Weterynarii cofnął poznańskiemu ogrodowi zoologicznemu zezwolenie na wymienianie się zwierzętami z innymi placówkami. Powodem było umieszczanie tu zwierząt odbieranych z cyrków, ferm futrzarskich i dzikich hodowli. Zdaniem Ireneusza Sobiaka zwierzęta nie były należycie badane i ewentualne choroby zakaźne groziły zarażeniem innych podopiecznych ogrodu.

Dyrekcja zoo nie zgodziła się z ta decyzją, broniąc się, że wszystkie zwierzęta były właściwie badane przez specjalistów, a samo postępowania Powiatowego Lekarza Weterynarii uznało za bezprawne.  

W połowie maja Ireneusz Sobiak został odwołany ze swojego stanowiska przez Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii.

- Powodem odwołania Powiatowego Lekarza Weterynarii jest niewywiązywanie się z powierzonych obowiązków w sposób właściwy – wyjaśniał wtedy w rozmowie z portalem ESKA INFO Andrzej Żarnecki, Wielkopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii, nie chcąc jednak precyzować, czy ma to związek z zamieszaniem wokół poznańskiego zoo.

Pod koniec ubiegłego tygodnia uchylono również decyzję Sobiaka w sprawie poznańskiego zoo. Oznacza to, że znów może ono wymieniać się zwierzętami z innymi ogrodami zoologicznymi.

„Jestem przekonany, że wobec wątpliwości interpretacyjnych w zakresie stosowania przepisów prawa Unii Europejskiej dotyczących wymiany i handlu zwierzętami, jesteśmy w stanie opracować procedury, które w sposób kompleksowy opisywać będą zasady postępowania przy przyjmowaniu zwierząt ze źródeł innych niż zatwierdzone w myśl Dyrektywy Rady 92/65/EWG” - czytamy w oświadczeniu wiceprezydenta Poznania Tomasza Lewandowskiego. - Procedury te, dla uniknięcia w przyszłości podobnego zamieszania i utrudnienia w bieżącym funkcjonowaniu poznańskiego ZOO, będą wyznaczały standardy wymagane przepisami prawa. Zarówno Miastu Poznań, jak i Powiatowemu Lekarzowi Weterynarii w Poznaniu zależy  w pierwszej kolejności na zapewnieniu dobrostanu i zdrowia zwierząt będących pod opieką Ogrodu Zoologicznego w Poznaniu, stąd wypracowanie odpowiednich procedur leży w interesie publicznym”.

Czytaj też: Do poznańskiego zoo trafiły dwa małe lwy. Jednego odebrano z cyrku, drugiego ktoś trzymał w domu [ZDJĘCIA + WIDEO NOWA TV]

Zobacz podsumowanie tygodnia ESKA INFO:

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki