Mapy mają pomóc policji w ustaleniu, w jakie miejsca najczęściej kierować patrole.

i

Autor: KMP w Poznaniu Mapy mają pomóc policji w ustaleniu, w jakie miejsca najczęściej kierować patrole.

Gdzie są najbardziej niebezpieczne miejsca w Poznaniu?

2016-09-21 19:33

W Wielkopolsce zaczęła funkcjonować Krajowa Mapa Zagrożeń i Bezpieczeństwa. To specjalna aplikacja, za pomocą której można zaznaczyć miejsca, gdzie czujemy się szczególnie zagrożeni. Dzięki zgłoszeniom policyjne patrole będą częściej odwiedzać takie lokalizacje.

Mapy Zagrożeń i Bezpieczeństwa zostały opracowane w oparciu o statystyki policyjne, a także na podstawie informacji przekazanych przez podmioty biorące udział w konsultacjach społecznych oraz w oparciu o wyniki badań opinii publicznej oraz informacje różnych instytucji.

Podczas tworzenia mapy zagrożeń na terenie całego kraju przeprowadzono ponad 11 tysięcy spotkań, podczas których mieszkańcy zgłaszali swe uwagi, mówili o potrzebach i zagrożeniach w swojej okolicy. W spotkaniach wzięło udział ponad 217 tysięcy osób.

Teraz każdy z nas może pomóc w rozwoju mapy i wskazywać miejsca niebezpieczne w swojej okolicy. Chodzi m.in. o akty wandalizmu, a także miejsca niebezpieczne dla ruchu. Każdy z nas może na mapie zaznaczyć, gdzie jest zła organizacja ruchu, gdzie kierowcy nieprawidłowo parkują samochody, gdzie niszczy się zieleń, wyrzuca nielegalnie śmieci, gdzie koczują bezdomni, albo gdzie przesiadują osoby spożywające alkoholu czy narkotyki.

Aby zgłosić zagrożenie, należy wejść na stronę internetową komendy wojewódzkiej, miejskiej lub powiatowej policji. Przekazanie tych informacji zajmuje tylko kilka chwil. Zgłoszenie trafi do policjantów odpowiedniej komórki policji, a zebrane informacje pozwolą np. na częstsze wysyłanie patroli w to miejsce.

Mapa znajduje się na stronie mapy.geoportal.gov.pl.

Należy jednak zaznaczyć, że taka forma kontaktu nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112 i 997.

Z narzędzia należy korzystać w sposób rozsądny. Każde naniesione na mapę zagrożenie wywoła bowiem odpowiednią reakcję policji. Z jednego komputera można zgłosić jedno zagrożenie na dobę.

Czytaj też: Niebezpieczne miejsca w Poznaniu [GALERIA ZDJĘĆ]: Miejskie legendy czy rzeczywistość?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki