Perseidy 2019. Gdzie oglądać spadające gwiazdy w Poznaniu i okolicach?

2019-08-12 13:19 MT
Perseidy 2019. Gdzie oglądać spadające gwiazdy w Poznaniu i okolicach?
Autor: pixabay.com/O12

Jak zobaczyć spadające gwiazdy? Tej nocy na niebie wielkie widowisko – maksimum roju meteorów. Nad Polską widoczne będą Perseidy.

W ciągu godziny będziemy mogli zaobserwować ponad 100 przelatujących obiektów. Oczywiście wiele zależy od pogody, a z tą – zwłaszcza z poniedziałku na wtorek – może być różnie.

Na noc z 12 na 13 sierpnia przypada maksimum roju meteorów zwanego Perseidami. To pozostałość po rozpadzie komety 109P/Swift-Tuttle. Są spalane w atmosferze Ziemi.

Perseidy to wyjątkowo regularny rój meteorów. Jego orbita przecina się z orbitą Ziemi co roku. W ciągu godziny zaobserwować będzie można nawet 100 przelatujących obiektów. Ich prędkość dochodzić może do 59 km/s.

Do obserwacji najlepiej wybrać miejsca oddalone od miasta, gdzie natężenie światła będzie niewielkie. W odnalezieniu takich miejsc w okolicy Lublina pomoże nam specjalna mapa, pokazująca „zaciemnienie” terenu w Poznaniu i okolicach: www.lightpollutionmap.info.

Perseidy 2019. Gdzie oglądać spadające gwiazdy w Poznaniu i okolicach?
Autor: lightpollutionmap.info

Najlepiej wybrać tereny poza Poznaniem, oddalone od większych miast i dużej ilość świateł latarni i budynków. Im wyżej, tym lepiej, bo wtedy łatwiej zaobserwować „spadające gwiazdy”!