Tajemnicze worki pojawiły się w lesie. Leśnicy apelują, żeby ich nie dotykać

i

Autor: Facebook / Nadleśnictwo Gniezno, gk Tajemnicze worki pojawiły się w lesie. Leśnicy apelują, żeby ich nie dotykać

Do czego służą?

Tajemnicze worki w lesie. Jeśli je zauważysz, możesz zrobić tylko jedno!

2023-07-17 13:21

W lasach w okolicy Gniezna pojawiły się tajemnicze worki wypełnione płynem. Zawisły one na drzewach, na wysokości około 2 metrów nad ziemią i budzą zainteresowanie osób spacerujących w lesie. Wiele osób niepokoi się, że mogą być niebezpieczne. Kto je tam powiesił i do czego służą? Okazuje się, że pełnią bardzo ważną rolę.

Przedstawiciele Nadleśnictwa Gniezno uspokajają. Worki z tajemniczą cieczą zostały rozwieszone w lasach przez samych leśników. To pułapki feromonowe, które służą do walki z groźnym szkodnikiem - brudnicą mniszką. Do pułapek wabione są samce tego owada.

"Pułapki wywiesza się każdego roku w tych samych miejscach, na wysokości 2 metrów nad powierzchnią gruntu. Wyniki odłowów służą do określenia terminu rozpoczęcia i kulminacji rójki brudnicy mniszki" - informują leśnicy z Gniezna.

Przedstawiciele nadleśnictwa apelują do spacerowiczów, by nie dotykać worków.

"Jeśli spotkasz takie pułapki w lesie, nie niszcz i nie zabieraj ich z lasu. Służą one ochronie lasu. Gąsienice brudnicy żerują na igłach sosny, powodując szkody w drzewostanach sosnowych" - czytamy we wpisie na facebookowym profilu Nadleśnictwa Gniezno.

Brudnica mniszka to inwazyjny gatunek motyla. Gąsienice żerują m.in. na igłach sosny lub modrzewia, powodując ogromne szkody. Do walki ze szkodnikiem leśnicy stosują specjalne wały lepowe lub pułapki feromonowe.

Sonda
Czy często chodzisz na spacery do lasu?
Te owady budzą odrazę, ale są bardzo pożyteczne