Uchwała zakłada, że głośne impreyz musiałyby się kończyć w weekendy o północy.

i

Autor: Unsplash/pixabay.com Uchwała zakłada, że głośne impreyz musiałyby się kończyć w weekendy o północy.

To już pewne – będą mandaty za zbyt głośne imprezy

2016-10-19 13:07

Radni przegłosowali uchwałę, która uprości karanie właścicieli klubów i dyskotek oraz organizatorów imprez plenerowych, które powodują hałas w czasie ciszy nocnej. W weekendy mandaty będą nakładane za hałas już po północy.

Uchwała władz miasta ma ukrócić problem hałasu głównie na Starym Rynku i jego okolicach, gdzie działa najwięcej pubów i dyskotek, które są najbardziej uciążliwe dla mieszkańców.

Projekt uchwały przewiduje, że ograniczenie zakłócania hałasu będzie obowiązywać od poniedziałku do czwartku  oraz w niedzielę i święta od  godziny 22.00 do 6.00 rano, a w piątki i soboty od g. 24 do 6.00. Wyjątkiem będzie sylwester i Nowy Roku. Według uchwały za hałas będzie uznawany dźwięk o częstotliwości od 16 Hz do 16 tys. Hz.

- Chodzi głównie o sprzęt nagłaśniający imprezy czy koncerty plenerowe. Uchwała nie obejmuje działania takich urządzeń jak samochody, tramwaje, klimatyzatory czy sygnalizacja świetlna – tłumaczył podczas wtorkowej sesji Rady Miasta wiceprezydent Poznania Mariusz Wiśniewski. - Oczywiście to nie panaceum na wszystkie tego typu problemy, ale na pewno warto spróbować – dodawał.

Obowiązujące do tej pory przepisy były nieskuteczne. Aby kogoś ukarać mandatem za zakłócanie ciszy, konieczne było zeznanie świadka, co zniechęcało mieszkańców do zgłaszania się na policję czy straż miejską. Dzięki uchwale funkcjonariusze będą mogli sami karać właścicieli czy menedżerów klubów.

Radni dyskutując o proponowanej uchwale, mieli jednak wątpliwości.

- Problem tego projektu polega na tym, że nie określa liczby dopuszczalnych decybeli, więc daje duże pole do własnej interpretacji tego, czym jest, a czym nie jest hałas – zwracał uwagę Michał Grześ, radny PiS. - Dlatego apeluję - lepiej planujmy imprezy z odstępem półrocznym, gdzie wyłączymy spod działania uchwały na przykład sylwester, niż przyjmujmy ją w tak ogólnym, niejednoznacznym i jednocześnie bardzo restrykcyjnym kształcie - dodawał.

Mimo takich wątpliwości większość radnych poparła uchwałę, co oznacza, że wejdzie ona w życie.

Czytaj też: Spór o to, czy Poznań powinien wspierać finansowo walkę z dyskryminacją osób LGBT

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki