Wielkopolskie. Kradli samochody na dużą skalę! Zatrzymano osiem osób

i

Autor: KMP Poznań Wielkopolskie. Kradli samochody na dużą skalę! Zatrzymano osiem osób

Wielkopolskie. Kradli samochody na dużą skalę! Zatrzymano osiem osób

2022-07-04 14:44

Policjanci z Poznania zatrzymali 8 osób działających w zorganizowanej grupie przestępczej, zajmującej się praniem brudnych pieniędzy oraz kradzieżami samochodów z terenu Niemiec. O szczegółach piszemy w poniższym artykule.

Policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu od dłuższego czasu pracowali nad sprawą rozpracowania określonej grupy osób, która zajmowała się praniem brudnych pieniędzy. Jak ustalili policjanci, te same osoby miały również być zamieszane w kradzieże aut zza granicy. - Mając te informacje, funkcjonariusze nawiązali współpracę z Prokuraturą Okręgową w Poznaniu i wspólnie ustalili termin realizacji sprawy - tłumaczy Marta Mróz z biura prasowego poznańskiej policji.

Tym samym w marcu tego roku we współpracy z policjantami z innych wydziałów poznańskiej jednostki, funkcjonariusze zatrzymali 8 osób mieszkających na terenie wielkopolski. - Podejrzani są o pranie brudnych pieniędzy oraz kradzieże samochodów z terenu Niemiec - wyjaśnia Mróz.

W trakcie prowadzonego śledztwa policjanci odkryli, że przestępcy wykorzystywali dane osób trzecich i formalnie rozpoczynali działalność. - Przez konta bankowe sfingowanych właścicieli spółek odbywał się transfer brudnych pieniędzy, pochodzących z czynów przestępczych. Następnie po finalizacji, firmy te były sprzedawane fikcyjnym osobom. W ten sposób przestępcy próbowali ukryć źródła nielegalnego pochodzenia pieniędzy - dodaje policjantka.

W trakcie przeszukania policjanci odnaleźli na terenie Poznania m.in. 5 skradzionych samochodów – Cupra Formentor, Seat Arona, Dacia Dokker, Peugeot Expert oraz Citroen Jumper. - Dowody zebrane w tej sprawie dały podstawy do przedstawienia jednemu z zatrzymanych zarzutu kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, a dwóm innym udziału w działalności tej grupy, której celem było popełnianie przestępstw kradzieży z włamaniem do pojazdów, paserstwa oraz prania brudnych pieniędzy - mówi Mróz. Cała trójka - na wniosek prokuratora została tymczasowo aresztowana. Pozostałe osoby zostały oddane pod dozór policyjny.

Ponadto na poczet przyszłych kar zostało zabezpieczone mienie w tym dwa samochody oraz gotówka w łącznej kwocie ponad 400 tysięcy złotych. Wszystkim zatrzymanym grozi do 10 lat więzienia.

Sonda
Czy padłeś/aś kiedyś ofiarą kradzieży?
Magda wybiegła na pasy zza autobusu. Potrącił ją samochód. Nagranie wbija w fotel
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE