Obcięli ręce świętemu! Dewastacja kapliczki Jana Nepomucena! [ZDJĘCIA]

Wandale obcięli ręce św. Jana Nepomucena. Doszło do dewastacji kapliczki znajdującej się w Krogulczy Mokrej (woj. mazowieckie). Utrata dłoni to nie jedyny uszczerbek na drewnianej figurze świętego. Zniknął też krzyż, który Jan Nepomucen trzymał w dłoniach.

Akt wandalizmu w Krogulczy Mokrej (powiat szydłowiecki) na Mazowszu. Ktoś zdewastował figurę św. Jana Nepomucena. Święty stracił dłonie. Nie ma też krzyża, który trzymał. O pomoc w poszukiwaniu wandali zaapelował Urząd Gminy w Orońsku. - Jeśli wiedzą państwo, kto i w jakich okolicznościach mógł dokonać zniszczeń kapliczki, bardzo proszę o kontakt: Urząd Gminy w Orońsku, tel. (48) 618 59 00 lub na adres e-mail: gmina@oronsko.pl - napisał Henryk Nosowski, wójt gminy.

Kapliczka w Krogulczy Mokrej pochodzi z drugiej ćwierci XX wieku. To murowany obiekt kryty gontem. Wewnątrz stoi drewniana figura św. Jana Nepomucena.

Św. Jan Nepomucen - kim był?

Święty Jan Nepomucen to czeski męczennik i święty Kościoła katolickiego, żyjący w XIV w. W związku z zatargiem między królem Czech Wacławem IV a arcybiskupem, Jan Nepomucen popadł w niełaskę władcy, ponieważ nie chciał zdradzić królowi tajemnicy spowiedzi jego małżonki. W 1393 Jan Nepomucen został uwięziony. Następnie zrzucono go z mostu Karola do rzeki Wełtawy. Jan Nepomucen został beatyfikowany w 1721 roku przez Innocentego XIII, a kanonizowany 19 marca 1729 przez Benedykta XIII.

Sedno Sprawy - Adam Niedzielski