Parafia w Błędowie zamieściła wzór rachunku sumienia. „Czy zachowywałem się w domu jak pasożyt?”

2020-09-17 16:15 MK
Parafia w Błędowie zamieściła wzór rachunku sumienia.
Autor: pixabay.com Parafia w Błędowie zamieściła wzór rachunku sumienia.

Na stronie internetowej parafii św. Prokopa Opata w Błędowie był dostępny wzór rachunku sumienia. W treści parafia sugerowała m.in. aby wybaczać bliskim molestowanie seksualne. Kontrowersyjny wpis na swoim Instagramie umieściła Feminiskra. Internauci są oburzeni.

Na swoim Instagramie Feminiskra umieściła zrzut ekranu z wzorem rachunku sumienia, który był na stronie parafii z Błędowa.

- Oto przedstawiam: rachunek sumienia dla dzieci komunijnych w parafii św. Prokopa Opata w Błędowie Nie, to nie fejk ale parafia zdążyła już spanikować i usunęła co mogła. W internecie jednak nic nie ginie, więc podrzucam linka do archiwum – napisała Feminiskra.

We wzorze rachunku sumienia zaproponowanym przez parafię św. Prokopa Opata w Błędowie czytamy m.in.:

„Czy nie wybaczyłem rodzicom bądź krewnym, że wykorzystali mnie seksualnie w dzieciństwie?”

„Czy krzywdziłem rodzeństwo (czy wykorzystywałem seksualnie brata lub siostrę)?”

„Czy nie odpowiedzialnie przygotowuję się do założenia własnej rodziny”

„Czy wyrzuciłem rodzicom swoje przyjście na świat?”

„Czy zachowywałem się w domu jak pasożyt?”

Pod wpisem Feminiskry jest wiele komentarzy. Wzór rachunku sumienia zaproponowany przez parafię z Błędowa wywołał oburzenie wśród internautów.

„Czy wyrzuciłem rodzicom swoje przyjście na świat?” - cóż, dziecko na świat się nie prosi, a ten podpunkt tak wygląda, gdyby dziecko o swoich narodzinach zadecydowało samo, zapewne też świadomie. Ten „rachunek sumienia” to jakiś absurd” - tak brzmi jeden z komentarzy.

„Kościół katolicki w Polsce powinien sobie zadać pytanie czy przypadkiem nie zachowuje się jak pasożyt?” - czytamy w kolejnym wpisie.

„Ktoś kto to wymyślił, kim musí być. Okropne. Tak, zakażmy wychowania seksualnego. I jeszcze wprowadźmy przedmiot Bezmyślność.” - czytamy w następnym komentarzu.

Sprawą zainteresował się portal edziecko.pl. Dziennikarze zapytali się księdza Leszka Brulińskiego, proboszcza parafii św. Prokopa Opata w Błędowie, m.in. o to czy treść rachunku sumienia jest aktualna i czy on jest odpowiedzialny za umieszczenie go na stronie. Reporterzy otrzymali odpowiedź od księdza, w której tłumaczy, że treść rachunku sumienia była dostępna na starej stronie internetowej, kilka lat temu - zanim on dołączył do parafii. Bruliński również dodał, że rachunek sumienia, który znajdował się na stronie parafii, już wcześniej wywoływał niepokój.

- Temat może zostać różnie potraktowany. Po zasugerowaniu, że jest to zbyt daleko wkraczające w intymną sferę, wzór rachunku sumienia został skasowany – poinformował w rozmowie z portalem edziecko.pl ksiądz Bruliński.

Nowe oblicze przedwojennego ogrodu botanicznego przy Liceum im. Batorego w Warszawie

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.