Na weekend

Kolorowe Jeziorka i Skalnik. Rudawy Janowickie na Dolnym Śląsku - co tu zwiedzić? Sokolik i inne atrakcje Gór Sokolich

Weekend w Polsce? Jedźcie na Dolny Śląsk, do Rudaw Janowickich, zobaczyć Góry Sokole, Kolorowe Jeziorka i koniecznie dwa szczyty - Skalnik i Sokolik. Tych widoków nie zapomnicie jeszcze długo. A na dokładkę - ruiny zamku. Zobaczcie, co warto odwiedzić w okolicy Kolorowych Jeziorek, by nie przegapić ciekawych atrakcji.

Spis treści

 1. Kolorowe Jeziorka - Rudawy Janowickie na Dolnym Śląsku
 2. Skalnik w Rudawach Janowickich
 3. Sokolik w Rudawach Janowickich
 4. Rudawy Janowickie (Dolny Śląsk) - co jeszcze tu zobaczyć?
 5. Weekend na Dolnym Śląsku - co jeszcze zobaczyć?

Kolorowe Jeziorka - Rudawy Janowickie na Dolnym Śląsku

Ostatnio o Kolorowych Jeziorkach zrobiło się w Polsce głośno za sprawą mody na "Polskie Malediwy" czyli lazurowe jeziorka powstałe w wyniku działań przemysłowych - piękne, choć niebezpieczne. Nie inaczej jest w przypadku zespołu jeziorek w Rudawach Janowickich.

Na początku XX wieku działały tu kopalnie pirytu. Wyrobiska wypełniła z czasem woda, a związki chemiczne (np. siarka i miedź) zabarwiły ją na różne kolory - żółty, purpurowy, błękitny i zielony. Jak możecie się domyślić, w wodzie nie można się kąpać. Niektóre z nich odstraszą Was zresztą zapachem siarki.

Chcielibyście zobaczyć wszystkie jeziorka? Unikajcie pór suszy. Żółte i zielone jeziorko wysychają sezonowo!

Wstęp jest darmowy. Trasa zielonym szlakiem jeziorek zajmie Wam ok. 3 godzin. Parking przy Rudawskim Parku Krajobrazowym jest płatny. Przy purpurowym jeziorku znajduje się punkt gastronomiczny. Aby tu dojechać, kierujcie się na Wieściszowice.

Skalnik w Rudawach Janowickich

Najwyższy szczyt Rudaw Janowickich ma dwa wierzchołki o niemal równej wysokości. Jeśli zależy Wam na wrażeniach estetycznych, udajcie się na ten południowo-zachodni - tam znajduje się skalista wieża widokowa Ostra Mała. Widoki zapamiętacie na długo. Wejście na górę nie jest zbyt męczące - podejścia są łagodne. Z umiarkowaną kondycją dacie sobie radę bez większych problemów.

Sokolik w Rudawach Janowickich

Strzeliste skały na szczycie Sokolika robią ostatnio furorę w social mediach. Wejście na szczyt nie zajmie Wam dużo czasu - dostaniecie się tam metalową "klatką schodową". Dla tych widoków warto się tam wspiąć. Trasę najlepiej zacząć z Przełęczy Karpnickiej - tutaj bez problemu, za darmo, zaparkujecie również samochód.

Rudawy Janowickie (Dolny Śląsk) - co jeszcze tu zobaczyć?

 • Schronisko Szwajcarka - najstarsze schronisko w Polsce,
 • Skalny Most,
 • Ruiny Zamku Bolczów w Janowicach Wielkich,
 • Wielka Kopa,
 • Krzyżna Góra,
 • Starościńskie Skały,
 • tereny Rudawskiego Parku Krajobrazowego,
 • Miedzianka.

Weekend na Dolnym Śląsku - co jeszcze zobaczyć?

Rozpoznasz państwo po słowie? Quiz o państwach dla geniuszy!

Pytanie 1 z 10
Muminki

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Tekst sponsorowany