QUIZ: Co wiesz o Powstaniu Warszawskim? Tych faktów wstyd nie znać

2020-08-01 12:26
Znak Polski Walczącej, Powstanie Warszawskie
Autor: Michał Wielgus

Obchodzimy 74. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Co wiesz na temat zrywu mieszkańców stolicy zorganizowanego przez Armię Krajową w ramach akcji "Burza"? Rozwiąż nasz quiz i sprawdź swoją wiedzę. Powodzenia!

Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku i trwało do 3 października 1944 roku. Było to wystąpienie zbrojne przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim, zorganizowane przez Armię Krajową w ramach akcji "Burza", połączone z ujawnieniem się i oficjalną działalnością najwyższych struktur Polskiego Państwa Podziemnego.

Dowództwo AK planowało samodzielnie wyzwolić stolicę jeszcze przed wkroczeniem Armii Czerwonej, licząc, że uda się w ten sposób wzmocnić międzynarodową pozycję rządu RP na uchodźstwie oraz powstrzymać realizowany przez Stalina proces wasalizacji i sowietyzacji Polski. W trakcie dwumiesięcznych walk poniesiono ogromne straty ludzkie i materialne.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE