Chasydzi z całego świata przyjeżdżają do Leżajska. Będą modli się przy grobie cadyka Elimelecha [GALERIA]

Proszą cadyka o uzdrowienia, pomyślność dla dzieci, a także powodzenie w interesach. Na Podkarpacie od kilku dni przybywają chasydzi z całego świata, by modlić się przy grobie cadyka Elimelecha w 236 rocznicę jego śmierci. Chasydzi swoje prośby zapisują na karteczkach. Główne uroczystości odbędą się w nocy. Leżajsk spodziewa się nawet 15 tysięcy żydów.

Przybyli do Leżajska z całego świata, by modlić się przy grobie cadyka

Przyjazd kilku tysięcy Żydów do malutkiego Leżajska co roku zmienia to miasto.Przybywają tu chasydzi z z całego świata, by modlić się przy grobie cadyka Elimelecha w 236 rocznicę jego śmierci. Składają prośby o uzdrowienie, powodzenie dla dzieci, a także w interesach. Swoje prośby zapisują na małych karteczkach, wierzą bowiem, że w rocznicę swojej śmierci, cadyk zstępuje z nieba i zabiera do Boga ich prośby. Cadyk Elimelecha zasłynął jako uzdrowiciel dusz i ciał. Był najbardziej aktywnym głosicielem chasydyzmu. W 1772 roku cadyk utworzył w Leżajsku centrum swojej działalności.

Święto rocznicy śmierci cadyka Elimelecha jest ruchome, w tym roku przypada 14 marca. Główne uroczystości przy jego grobie odbędą się dzisiejszej nocy. W modlitwach biorą udział również kobiety w wydzielonym pomieszczeniu. Tuż przed modlitwą chasydzi obmywają swoje ciała w łaźni. Same obrzędy już przy grobie cadyka trwają od dwóch do trzech godzin.

Na ulicach Leżajska widać chasydów w charakterystycznych strojach.Miasto jest przygotowane na przybycie nawet 15 tysięcy chasydów między innymi ze Stanów Zjednoczonych, Izraela, Kandy oraz Europy. 

Radni Leżajska podjęli specjalną uchwałę, by przybyli goście mieli możliwość bezpłatnego parkowania w okolicach grobu. 

- W związku z przypadającą 14 marca kolejną rocznicą śmierci cadyka Elimelecha, spodziewane są utrudnienia w dostępie do parkingu na Placu Targowym (obok Urzędu Skarbowego). Mieszkańcy Leżajska od 13 do 17 marca  również będą mogli korzystać bezpłatnie z parkingów w obrębie Rynku (w tym również wokół Skweru ks. Lubasa) - czytamy na stronie UM Leżajska.

Dla chasydów Leżajsk wraz z grobem cadyka, jest jednym z najświętszych miejsc na świecie. Przybywają do Leżajska nie tylko na grób cadyka, ale także w związku z różnymi żydowskimi świętami, czy po prostu pielgrzymek do Polski.

Często ich podróż zaczyna się w Porcie Lotniczym w Jasionce.. Jak podaje Waldemar Mazgaj, rzecznik prasowy podkarpackiego lotniska w związku z 236 rocznicą śmierci cadyka Elimelecha łącznie na pokładach samolotów rejsowych i czarterowych przybędzie na Podkarpacie kilka tysięcy pielgrzymów.  W ostatnich dniach, niemal w każdym lądującym samolocie w Jasionce, przylatywali Żydzi, którzy udają się do Leżajska.

Najbardziej poszukiwany rzeszowianin Robert Cz. zatrzymany w Hiszpanii

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki