nawałnica

Gwałtowne burze na Podkarpaciu. Piorun uderzył w dom! Tutaj było najgorzej

2023-08-30 8:17

Nad Podkarpaciem przeszły gwałtowne burze. Strażacy wyjeżdżali ponad 250 razy! Konary drzew na jezdni, chodnikach czy liniach energetycznych. Zalane piwnice, uszkodzone dachy - taki obraz po burzy malował się na Podkarpaciu. W powiecie lubaczowskim piorun uderzył w dom jednorodzinny.

We wtorek (29 sierpnia 2023) nad Podkarpaciem przeszły nawałnice. Podkarpaccy strażacy wyjeżdżali ponad 250 razy do usuwania skutków gwałtownych burz, które przechodziły wczoraj popołudniu, wieczorem i w nocy.

- Nasze działania polegały głównie na usuwaniu konarów drzew i całych drzew leżących na jezdniach, chodnikach, liniach energetycznych i posesjach. Wypompowywaliśmy wodę z zalanych piwnic i udrożnialiśmy przepusty drogowe - informuje bryg. Marcin Betleja rzecznik prasowy Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej.

Doszło do przypadku w pow. lubaczowskim, gdzie piorun uderzył w dom.

- W 7 przypadkach pomagaliśmy zabezpieczyć uszkodzone dachy na budynkach gospodarczych i mieszkalnych. Burzom towarzyszyły bardzo intensywne wyładowania atmosferyczne. W powiecie lubaczowskim piorun uderzył w dom jednorodzinny i uszkodził poszycie dachu, natomiast w powiecie jasielskim najprawdopodobniej w wyniku uderzenia pioruna, zapaliła się stodoła - podaje bryg. Betjela.

Najwięcej interwencji odnotowano w powiatach:

  • stalowowolskim
  • jarosławskim
  • i niżańskim.

Na szczęście nikomu nic się nie stało, nikt nie został ranny.

Quiz tylko dla znawców geografii. Geniuszom uda się się odgadnąć państwo po jednym słowie!

Pytanie 1 z 10
Byk
Ogromna ulewa na Podkarpaciu