Koronawirus: Czy za jeżdżenie na rolkach grozi mandat?

2020-04-08 13:49 Agnieszka Przystaś
rolki, rodzina, łyżworolki
Autor: pasja1000/Pixabay.com

Jazda na rolkach - można, czy nie? Czy w związku z wprowadzeniem stanu epidemii za takie wyjście grozi nam mandat, a jeśli tak, to jak wysoki? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości odnośnie jazdy na rolkach podczas wprowadzonego stanu epidemii.

W związku ze stanem epidemii koronawirusa w Polsce wprowadzono szereg zakazów i ograniczeń. M.in. zakaz przemieszczania się, który nie obejmuje dojazdu do oraz z pracy, wolontariatu, czy załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego - można więc robić zakupy, dozwolony jest tez krótki spacer.

Co z jazdą na rolkach? Posypały się mandaty

W Lubaczowie trójka nastolatków - dwójka dziewczyn w wieku 17 i 14 lat oraz 12-letni chłopiec bez opieki osób pełnoletnich, jeździli po chodniku na rolkach. Efekt? Odpowiedzą za to przed sądem rodzinnym, natomiast ich opiekunowie odpowiedzą karnie za niedopilnowanie swoich dzieci. (Według wprowadzonych przepisów osoby niepełnoletnie mogą wyjść z domu tylko z dorosłymi). O zdarzeniu policja poinformowała Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Lubaczowie, który może dodatkowo wydać decyzję o nałożeniu kary w wysokości od 5 do 30 tys. zł.

Czytaj też: Piwo pod sklepem i połów ryb nad stawem. Posypały się mandaty

Policjanci ukarali też 26-latka, który... na rolkach przejechał 20 kilometrów! Mężczyzna to mieszkaniec województwa podkarpackiego, który został zatrzymany przez policję w Dąbrowie Tarnowskiej. Kiedy policjanci zapytali go o cel podróży okazało się, że przemierzył 20 kilometrów wyłącznie w celach rekreacyjnych. Mężczyzna został ukarany mandatem, a 26-latek wrócił do domu samochodem, po tym jak odebrał go członek rodziny.

Zobacz też: Mimo zakazu spotkał się z dziewczyną. Efekt? Mandaty i sąd rodzinny

Czy jazda na rolkach jest dozwolona?

Jazda na rolkach, jak wynika z przytoczonych przypadków to nie najlepszy pomysł, który może skończyć się mandatem.

- O ile krótki spacer możemy potraktować, jako wyjątek od zakazu przemieszczania się, to wyprawy rekreacyjne już nie. W przypadku krótkiego wyjścia w pobliżu domu czy bloku policjanci podejdą do tego faktu ze zrozumieniem, natomiast obecność w takich miejscach jak np. bulwary czy parki jest zabroniona - mówi nadkomisarz Marta Tabasz-Rygiel rzecznik prasowy KWP w Rzeszowie.

Jaki mandat otrzymamy za rekreacyjny wyjazd na rolki? Złamanie zakazu to kara grzywny do 500 zł lub skierowanie sprawy do sądu, a w rażących przypadkach skierowanie przez policję sprawy do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego, gdzie może zostać nałożona dodatkowa kara od 5 do 3o tys. zł.

Bezobjawowy koronawirus. Co może niepokoić?

- Apelujemy o zachowanie rozsądku. Jeśli nie musimy to nie wychodźmy z domu, ograniczajmy kontakty z innymi osobami, to dla naszego wspólnego bezpieczeństwa - apeluje nadkomisarz Marta Tabasz-Rygiel.

​Łamanie zasad kwarantanny, jazda na rolkach... Sypią się mandaty

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.