Jan Paweł II je uwielbiał

Kremówkowe szaleństwo na rzeszowskim rynku [Wideo, Galeria]

2023-05-28 19:03

Ostatnia niedziela maja w Rzeszowie zdecydowanie należała do kremówki! Na rynku tysiące osób ustawiło się w kolejce po ten słodki przysmak kojarzony z papieżem Janem Pawłem II. Ogromna kremówka zawierała aż 14 tysięcy porcji i ważyła grubo ponad tonę! Cukiernicy z Cukierni Julian Orłowski & Kazimierz Rak wraz z partnerami przygotowywali ją przez kilka dni. Prace trwały w dzień i w nocy, a mimo to wszyscy zaangażowani w pieczenie tego ciasta, mimo zmęczenia z radością dzielili się nim z rzeszowianami.

W Cukierni Julian Orłowski &Kazimierz Rak oraz w zakładach partnerskich przez kilka ostatnich dni trwały wytężone prace nad wielką kremówką, która miała 103 metry długości, a jej waga to ponad tona słodkiej masy i ciasta francuskiego! Cukiernicy składali kolejne porcje zarówno w dzień jak i w nocy, by wszystko dopiąć na niedzielę, która w  Rzeszowie stała się niedziela kremówkową!

W 2023 roku papieska kremówka ma swoją 14. edycję. Niestety, historia tego przepysznego ciasta co roku dłuższego o 1 metr została przerwana na 3 lata z powodu pandemii COVID-19. Ciasto ma upamiętnić papieża Jana Pawła II, który ukochał te słodkości. W Rzeszowie zapoczątkowano tradycję gigantycznej kremówki, aby uczcić kolejne urodziny Karola Wojtyły, który przyszedł na świat 18 maja 1920 roku. Tegoroczna kremówka ma 103 metry, bo tyle lat miałby Papież Polak, gdyby ciągle żył. Jakub Rak, rzeszowski cukiernik zdradził nam jak wyglądała praca nad kremówką

Jest to przede wszystkim praca na dwa zakłady, jeden na ul. Miodowej w Rzeszowie, drugi u mojego brata Radosława Raka na Zaczerniu - mówi cukiernik i dodaje, że do tego nietypowego zadania potrzebne są każde ręce chętne pracy i kto może, pomaga. Tym samym ciężko powiedzieć, ile dokładnie osób pracuje nad tą kremówką.

Z czego składa się wyjątkowa kremówka? - Nasza kremówka składa się z dwóch blatów francuskich, a w środku specjalnie przygotowany krem budyniowy na maśle z dodatkami rumu i rodzynek. To taki najbardziej pierwotny, tradycyjny przepis na kremówki, które pokochał nasz papież. On takie lubił i takie staramy się robić - wyjaśnia cukiernik.

W niedzielę (28 maja) na rzeszowskim rynku zgromadziły się tysiące ludzi, które chciały uczcić pamięć o Janie Pawle II, jedząc jego ulubione ciasto. Cała uroczystość rozpoczęła się mszą św. w Kościele św. Krzyża, potem na ul. 3-go Maja każdy mógł dostać słodką kremówkę. Chętni ustawili się już długo przed tym jak ciasto zaczęto rozdawać. Widać było, jak bardzo rzeszowianie ukochali kremówki z Cukierni Juliana Orłowski & Kazimierz Rak, bo te bardzo szybko zniknęły ze 103 metrowego stołu! Na kremówkowym święcie pojawili się cukiernicy z całymi rodzinami, których twórcy słodkiego ciasta, w ostatnich dniach nie widywali za często. Te piękne rodzinne obrazki sprawiły, że to święto było jeszcze bardziej słodkie!

Tona kremówkowego ciasta na rzecz Jana Pawła II. Zobacz zdjęcia

Sonda
Lubisz kremówki?
Kremówkowe szaleństwo na rzeszowskim rynku