Nie bądź jak Janusz i dowiedz się jak wynająć pokój/mieszkanie, zanim będzie za późno!

2021-09-13 8:00
Nie bądź jak Janusz i dowiedz się jak wynająć pokój/mieszkanie, zanim będzie za późno
Autor: mat.prasowe Artur Kucharzyk Develocus

Już niebawem rozpocznie się rok akademicki. Jest to okres, w którym wielu studentów szuka do wynajęcia pokoju lub mieszkania. Jeśli Ty również należysz do tej grupy, to warto zapoznać się z tym artykułem, żeby wiedzieć w jaki sposób znaleźć idealną dla siebie nieruchomość oraz podpisać bezpieczną umowę najmu.

Pierwszym krokiem powinno być ustalenie budżetu, którym będziemy dysponować co miesiąc. Ważne jest to, że porównując ceny mieszkań czy pokoi powinniśmy wziąć pod uwagę kwotę czynszu, opłat administracyjnych oraz mediów – dopiero zsumowanie tych wszystkich opłat da nam pełny obraz kosztów miesięcznych.

Kolejny krok to po prostu określenie celu. Musimy wiedzieć co chcemy wynająć. Czy ma to być kawalerka przeznaczona do naszego wyłącznego użytku, albo może mieszkanie kilkupokojowe, do którego chcielibyśmy się wprowadzić z grupą znajomych, czy jeden pokój w mieszkaniu wielopokojowym, które to będziemy dzielić z innymi współlokatorami. Weźmy pod uwagę, że każda z tych opcji ma swoje plusy i minusy. Wynajmując mieszkanie dla siebie zagwarantujemy sobie największy komfort i intymność, ale z drugiej strony musimy się liczyć z największym kosztem. Koszty samodzielnego, małego mieszkania w Rzeszowie zaczynają się od ok. 1200-1300 zł z opłatami.

Druga opcja to mieszkanie kilkupokojowe, które możemy wynająć z grupą znajomych. Teoretycznie im większe jest mieszkanie, tym będzie stosunkowo tańsze, tzn. za mieszkanie czteropokojowe nie zapłacimy 2 razy więcej niż za mieszkanie dwupokojowe. Jeśli mamy zgraną grupę znajomych to warto taką opcję rozważyć. Warto się jednak zastanowić, czy umowa będzie zawarta na jednego z Was, czy na wszystkich wspólnie oraz co się stanie w sytuacji, kiedy jedna osoba będzie się chciała wyprowadzić. Kosztowo będzie to najprawdopodobniej najkorzystniejsza opcja, ale istotne pytanie, które trzeba sobie zadać to, co będzie, gdy faktycznie towarzystwo się pokłóci i część będzie chciała się wyprowadzić. Jeśli podpiszesz umowę na siebie, to pamiętaj, że główne ryzyko spoczywa na Tobie.

Kolejna opcja to wynajęcie jednego pokoju. Ryzyko jest tutaj najmniejsze, ponieważ odpowiadasz tylko za swój pokój i to, że współlokator z innego pokoju będzie chciał się wyprowadzić, nie będzie miało dla Ciebie znaczenia. Cena za pokój też będzie o wiele niższa niż za samodzielne mieszkanie. W Rzeszowie ceny pokoi są bardzo różne i zależne są przede wszystkim od lokalizacji, standardu mieszkania oraz liczby pokoi w mieszkaniu. Nieduży pokój jednoosobowy można wynająć już za 500 zł z opłatami, ale jeśli będziemy chcieli znaleźć coś ciekawszego (większego, nowocześniejszego, przy uczelni) to powinniśmy liczyć się z wydatkiem rzędu 700-900 zł z opłatami.

Jeśli już wiemy co i za ile możemy wynająć, to warto zastanowić się nad lokalizacją. Im dalej od centrum, tym tańszą nieruchomość możemy znaleźć. Z drugiej jednak strony, zastanów się ile może kosztować Cię codzienne dojeżdżanie na uczelnię. Poza kosztem dojazdu istotny będzie też czas. Jeśli będziesz miał 1,5 godzinną przerwę między zajęciami, a do mieszkania będziesz miał 10 minut na nogach, to spokojnie będziesz mógł wyskoczyć na obiad, czy doszlifować wiedzę przed kolokwium. Jeśli natomiast Twoje mieszkanie będzie w odległości 30 min autobusem od uczelni, to pewnie nie będzie Ci się opłacało jechać do niego na tak krótką chwilę. Jeżeli jednak dysponujesz samochodem, to pamiętaj, żeby nie kierować się tylko i wyłącznie odległością od uczelni czy miejsca, do którego będziesz dojeżdżał, bo o wiele ważniejszy będzie czas dojazdu. Czasem większa odległość mierzona w kilometrach będzie możliwa do pokonania w o wiele krótszym czasie, niż pozornie bliska lokalizacja.

Mając ustalone powyższe kryteria, możemy przystąpić do poszukiwań. W Rzeszowie najpopularniejszymi portalami z ogłoszeniami mieszkań i pokoi będzie olx.pl oraz grupy tematyczne na Facebooku. Jeśli myślisz o wynajęciu całego mieszkania to warto również zaglądnąć na otodom.pl. Możesz również skorzystać z oferty i znaleźć odpowiednie mieszkanie na stronie develocus.pl 😊

Jeżeli znalazłeś dla siebie ciekawe mieszkania czy pokoje to po prostu umów się na ich oglądnięcie. Dobrze, żebyś obejrzał na żywo kilka nieruchomości, co da Ci lepsze porównanie i rozeznanie na rynku najmu. Z drugiej strony, jeśli znajdziesz pokój czy mieszkanie w dobrej cenie, w świetnym standardzie i w idealnej lokalizacji, to nie czekaj za długo, ponieważ taka oferta może szybko zniknąć z rynku i może się okazać, że chcąc do niej wrócić po obejrzeniu kilku kolejnych, będzie już nieaktualna.

Oglądając nieruchomość pytaj o wysokość wszystkich opłat, o pozostałe pokoje, jeśli chcesz wynająć pojedynczy pokój, o wyposażenie mieszkania, czy jest wszystko niezbędne do funkcjonowania, np. lodówka, pralka, itp., czy pokoje są zamykane na klucz. Znalazłeś idealnie miejsce do mieszkania? Świetnie! Czas na podpisanie umowy najmu.

Jak podpisać bezpieczną umowę najmu?

Najważniejszą kwestią jest to, żebyś tą umowę w ogóle przeczytał! Często spotykam się z lekceważącą postawą najemców, którzy po 2 minutach przelecenia wzrokiem kilku stron stwierdzają, że już przeczytali i pytają gdzie podpisać… Tak robi Janusz Nieruchomości – nie bądź jak Janusz i wiedz, co podpisujesz. W Develocus, zawsze spędzamy więcej czasu na tłumaczeniu umowy oraz warunków najmu przyszłym lokatorom, ponieważ nawet jeśli nie rozumieją poszczególnych jej zapisów, bo często język prawniczy nie jest łatwy, to po „przetłumaczeniu na nasze” będzie wszystko jasne i klarowne.

Na początku istotne jest, żeby potwierdzić swoją tożsamość. Warto sprawdzić czy dane wpisane w umowie najmu są takie same jak dane w dowodach wynajmującego i najemcy. Oprócz dowodu osobistego wynajmującego sprawdźmy też „dowód osobisty” mieszkania, czyli księgę wieczystą. Nie każdy lokal ma założoną księgę, ale w dzisiejszych czasach większość lokali ma. Warto poprosić o numer księgi wieczystej, dzięki któremu w ciągu 3 minut nawet na telefonie sprawdzimy, czy osoba siedząca naprzeciwko nas i podająca się za właściciela mieszkania faktycznie nim jest. Wystarczy, że wejdziemy w link >>tutaj<<, wpiszemy numer księgi w odpowiednie pola, klikniemy wyszukaj, a następnie przeglądaj aktualną treść. Na samej górze kliknijmy w Dział II i tu sprawdzimy kto jest wpisany jako właściciel.

A co z kaucją?

Kolejną kwestią jest kaucja. Wynajmujący wg ustawy może wymagać kaucji w kwocie od 0 zł do 12 krotności miesięcznego czynszu najmu. Najczęściej spotykaną kwotą jest równowartość jednego lub 1,5 miesięcznej wartości czynszu. Kaucja służy zabezpieczeniu uszkodzeń w mieszkaniu czy np. zaległości w płatnościach przez najemcę. Jeśli chodzi o kaucję, to istotna jest informacja, że wynajmujący ma obowiązek rozliczyć ją z Tobą maksymalnie do miesiąca od dnia zakończenia umowy i opróżnienia lokalu (nawet jeśli w umowie macie zawarty dłuższy termin). Z drugiej strony pamiętaj też, że jako najemca masz obowiązek płacenia ustalonego czynszu do ostatniego miesiąca obowiązywania umowy. Dlatego też niezgodne z przepisami jest potraktowanie kaucji jako ostatniego czynszu najmu. Gdybyś jako najemca tak postąpił, to wynajmujący ma prawo wezwać Cię do uregulowania ostatniego czynszu i naliczyć odsetki.

Na jaki okres umowa najmu?

Dwie podstawowe opcje to czas oznaczony, inaczej mówiąc określony lub czas nieoznaczony, nazywany nieokreślonym. Jeśli decydujemy się podpisać umowę na czas oznaczony to możemy to zrobić na maksymalnie 10 lat. Pamiętaj, że podpisując umowę np. na rok obie strony umowy zobowiązują się do przestrzegania jej warunków przez 12 miesięcy. Wynajmujący zobowiązuje się do tego, że w tym czasie nie wynajmie nikomu innemu tej nieruchomości, nawet jeśli znajdzie się ktoś za wyższą cenę, a Ty zobowiązujesz się, że będziesz płacił co miesiąc przez rok. Pamiętaj, że w umowie na czas określony nie ma okresu wypowiedzenia, więc jeśli podpiszesz umowę od października, a w grudniu będziesz chciał się wyprowadzić, to mimo wszystko będziesz zobowiązany do opłacania mieszkania do końca trwania umowy. Mimo wszystko dobrą wolą wynajmującego będzie, jeśli zaproponuje Ci on możliwość cesji umowy, tzn. da Ci możliwość znalezienia innego najemcy na Twoje miejsce i to nowy najemca będzie kontynuował dalej umowę.

Na tym jednak nie koniec, ponieważ uwagę warto zwrócić jeszcze na termin płatności, sposób przelewu czynszu, czy umowa zawiera protokół zdawczo- odbiorczy mieszkania. Co do praw i obowiązków najemcy oraz wynajmującego, musisz wiedzieć, że wynajmujący nie ma prawa wejść do mieszkania bez Twojej zgody. Jest ku temu wyjątek, gdy wynajmujący ma podejrzenie zagrożenia życia lub zdrowia najemcy/ najemców i wtedy może wejść do mieszkania w asyście policji lub straży miejskiej. Oczywiście lista praw i obowiązków obu stron jest o wiele dłuższa. Dlatego w tym miejscu jeszcze raz zachęcam Cię do zapoznania się z ustawą o ochronie praw lokatorów, która jest de facto instrukcją najmu mieszkaniowego.

Ale po więcej szczegółów odsyłamy na kucharzyk@develocus.pl lub na Facebooku >>tutaj<<. Tam znajdziesz wiele odpowiedzi na nurtujące Cię pytania, a wszystko to bezpłatnie.

Na stronie develocus.pl znajdziesz również oferty mieszkań i pokoi na wynajem, aczkolwiek warto skorzystać z bezpośredniego kontaktu, bo może specjalnie dla Ciebie znajdzie się jakaś ciekawa oferta spod lady.

Nie bądź jak Janusz i dowiedz się jak wynająć pokój/mieszkanie, zanim będzie za późno
Autor: mat.prasowe

Artykuł sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE