Niewykorzystany urlop w 2018 roku? Kiedy przepada? Z czym nie wolno się spóźnić?

i

Autor: Pixabay Niewykorzystany urlop w 2018 roku? Kiedy przepada? Z czym nie wolno się spóźnić?

Niewykorzystany urlop w 2018 roku? Kiedy przepada? Z czym nie wolno się spóźnić?

2018-12-05 8:59

Koniec roku za pasem, a wielu z nas zostało jeszcze sporo urlopu do wykorzystania. Jedno z przysługujących nam wolnych może przepaść bezpowrotnie. Sprawdź szczegóły. 

Jak informuje money.pl, każdemu pracownikowi zatrudnionemu na umowę o pracę przysługuje urlop wypoczynkowy, choć w różnym wymiarze dni. Wszystko zależy od stażu pracy. Maksymalnie to 26 dni wolnych. Młody pracownik nabywa jednak prawo do urlopu proporcjonalnie - 1/12 wymiaru po każdym przepracowanym roku. Co ważne, 26 dni przysługuje nam po przepracowaniu 10 lat. Do tego stażu wliczają się studia - absolwent szkoły wyższej na starcie otrzymuje 8-letni staż pracy.

Co się dzieje, jeśli nie zdążymy wykorzystać urlopu wypoczynkowego?

Zaległe dni urlopu wypoczynkowego przechodzą na kolejny rok kalendarzowy i można je wykorzystać do września. Teoretycznie pracownik może upominać się o zaległe dni nawet sprzed trzech lat. 

Jednocześnie pracodawca może zaproponować pracownikowi przymusowy urlop. 

Ten dni wolne przepadają, jeśli ich nie wykorzystamy

Urlop na opiekę nad dzieckiem przepada wraz z końcem roku kalendarzowego. Taki w wymiarze dwóch dni w roku (16 godzin) przysługuje rodzicowi, który wychowuje co najmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat. 

Więcej o urlopach pisze serwis money.pl

Zobacz też: Psy w Leżajsku są trute trutką na trawnikach. Internauci: Bo właściciele po nich nie sprzątają

ZOBACZ TO WIDEO: