PŁOT na granicy Podkarpackiego i Świętokrzyskiego? Boją się groźnej choroby

2020-09-07 13:07
PŁOT na granicy Podkarpackiego i Świętokrzyskiego? Boją się groźnej choroby
Autor: PublicDomainPictures/Pixabay.com zdjęcie ilustracyjne

Około 100-kilometrowy płot miałby stanąć na granicy województw podkarpackiego i świętokrzyskiego. Miałby on powstrzymać podkarpackie dziki przed migracją do woj. świętokrzyskiego, a to z obawy przed ASF czyli Afrykańskim Pomorem Świń. To bardzo groźna choroba dla trzody chlewnej. Niedawno ogniska ASF stwierdzono w okolicach Tarnobrzega.

O budowie 100 kilometrów ogrodzenia poinformowało TVP Kielce. ASF to bardzo groźna, zabójcza choroba dla trzody chlewnej - jeśli w stadzie zachoruje jedna świnia, wybijane zostaje całe stado. W okolicach Tarnobrzega niedawno odnotowano przypadki zachorowań. Chociaż granicę z woj. świętokrzyskim dzieli Wisła, okazuje się, że to za mało by powstrzymać rozprzestrzenianie się ASF.

- Dzisiaj naturalną barierą jest Wisła, ale jak wiemy dziki doskonale pływają i mogą się w każdej chwili przedostać, jeżeli będą płoszone, straszone lub będą poszukiwać pożywienia – mówi w rozmowie z TVP Kielce dr lek. wet. Bogdan Konopka, Główny Lekarz Weterynarii.

Dlatego przed wędrówką dzików miałby zapobiec... płot! Ponad 100-kilometrowa budowa miałaby zostać zbudowana granicy województwa podkarpackiego i świętokrzyskiego - prace mają rozpocząć się 15 września.

Otwarcie wystawy plenerowej w Przemyślu
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE