Ponad 10 tysięcy mandatów w pół roku wystawionych przez Grupę SPEED [AUDIO]

2020-01-24 14:56
w
Autor: Pixabay

Działają tylko pół roku i przez ten czas wlepili już ponad 10 tysięcy mandatów. A mowa o podkarpackiej grupie SPEED, która z prędkością światła łapie kolejnych piratów drogowych. Tych, niestety, nie ubywa i policjanci zatrzymali już blisko 400 praw jazdy i ponad 650 dowodów rejestracyjnych.

Od sześciu miesięcy na Podkarpaciu działa policyjna grupa „SPEED”. Policjanci ruchu drogowego wchodzący w jej skład, dbają o bezpieczeństwo podróżujących drogami naszego regionu. 

Od 17 lipca do 31 grudnia ubiegłego roku policjanci z podkarpackiej grupy „SPEED” skontrolowali łącznie 12 815 kierowców i ujawnili 12 522 wykroczeń popełnionych przez kierujących pojazdami. Zatrzymali 371 praw jazdy, z czego 317 za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h.

Funkcjonariusze nałożyli ponad 10 tys. mandatów, w tym ponad 7 tys. za przekroczenie prędkości. Skierowali 174 wnioski o ukaranie za wykroczenia drogowe, zatrzymali 635 dowodów rejestracyjnych. Policjanci ujawnili także 82 przestępstwa popełnione w ruchu drogowym m.in. kierowanie po alkoholu, czy jazda bez uprawnień.  

Na pobłażliwość funkcjonariuszy nie mogą liczyć kierowcy, których niebezpieczne zachowanie stwarza zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego. Przecenianie własnych możliwości, nadmierna prędkość, niebezpiecznie wykonywane manewry, niejednokrotnie prowadzą do tragicznych zdarzeń.  

Do jednej z takich niebezpiecznych sytuacji doszło pod koniec listopada ubiegłego roku w Pilznie, w powiecie dębickim. Kierujący audi przekroczył dozwoloną prędkość o 54 km/h. W terenie zabudowanym jechał z prędkością 104 km/h. 

Mandatem i punktami karnymi został ukarany kierujący skodą, który w grudniu, rzeszowskim odcinkiem autostrady A4, pędził z prędkością 213 km/h, przy ograniczeniu w tym do 140 km/h.  

Policjanci będą sprawdzać też nagrania - mówi Bartosz Wilk z Podkarpackiej Policji