“Rzeszów solidarny z dzikami” - będzie protest aktywistów

2019-01-12 11:14
“Rzeszów solidarny z dzikami” - będzie protest aktywistów
Autor: Viva Akcja dla zwierząt - Rzeszów, facebook.com “Rzeszów solidarny z dzikami” - będzie protest aktywistów

Fundacja Viva Akcja dla Zwierząt w poniedziałek,14 stycznia w Rzeszowie, organizuje protest w obronie dzików.  Protestowi towarzyszyć będzie hasło “Rzeszów solidarny z dzikami”. Dziś początek masowych polowań na dziki. Odstrzał ma się odbyć z powodu rozprzestrzeniającego się wirusa Afrykańskiego Pomoru Świń.  

Na trzy weekendy stycznia zaplanowano wielkoobszarowe polowania na dziki w kilku powiatach na terenie trzech województw. Dokładnej lokalizacji nie podano. Wiadomo, że te będą również na Podkarpaciu. 

Plany odstrzału dzików wzbudziły w ostatnich dniach liczne protesty ekologów. W ich opinii, zgoda ministra środowiska na odstrzał może oznaczać wyeliminowanie tego gatunku z przyrody, a masowe zabijanie dzików wpłynie na liczebność innych gatunków i, paradoksalnie, może przyczynić się do rozprzestrzenienia ASF.

Dlatego protest w obronie dzików odbędzie się także w Rzeszowie:“Sytuacja eksterminacji dzików dotyczy każdego i każdej z nas! Nie odwracajmy wzroku od tragedii dzików! Powodem zabicia dzików w całym kraju jest walka partii rządzącej o elektorat wiejski (rolników), gdyż zdaniem ekologów, naukowców i przyrodników – działania te przyniosą całkowicie odwrotny skutek” – uważają organizatorzy planowanego protestu.

Jak dodają - “Zgoda Ministerstwa Środowiska na wymordowanie dzików jest skrajnie szkodliwą i nieodpowiedzialną decyzją polityczną. Od początku walki z ASF popełniany jest kardynalny błąd – próba zwalczenia wirusa przez intensywny odstrzał dzików, przy jednoczesnym zaniedbaniu programu bioasekuracji chlewni” – twierdzi Fundacja Viva Akcja dla Zwierząt.

Protest w obronie dzików w Rzeszowie rozpocznie się o godz. 18:00 pod Urzędem Wojewódzkim.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE