Rzeszów: Zamek Lubomirskich przestanie być sądem

2019-09-09 14:24
To będzie jedna z najważniejszych zmian na kulturowej mapie Rzeszowa.
Autor: Andrzej Z

To będzie jedna z najważniejszych zmian na kulturowej mapie Rzeszowa. Właśnie powstał list intencyjny w sprawie Zamku Lubomirskich, który wkrótce ma przestać pełnić funkcję sądu. Ten zostanie przeniesiony do nowego budynku, który z kolei ma powstać przy ulicy Dołowej.

To będzie jedna z najważniejszych zmian na kulturowej mapie Rzeszowa. Właśnie powstał list intencyjny w sprawie Zamku Lubomirskich, który wkrótce ma przestać pełnić funkcję sądu. Ten zostanie przeniesiony do nowego budynku, który z kolei ma powstać przy ulicy Dołowej. "To historyczny dzień" - mówi Marcin Warchoł, podsekretarz stanu Ministerstwa Sprawiedliwości, który uczestniczył w konferencji zorganizowanej w ratuszu. 

Tu został podpisany list intencyjny w sprawie przekazania miastu Zamku Lubomirskich. W zamian miasto przekaże działkę przy ulicy Dołowej na budowę nowego budynku sądu. 

Dlatego też w przeciągu kilku najbliższych tygodni ma powstać Wojewódzka Rada Kultury. Ta będzie miała jedno zadanie - przygotowanie koncepcji stworzenia z Zamku Lubomirskich prężnie działającej instytucji kultury. W radzie zasiądą specjaliści z każdej dziedziny kultury i sztuki.

Na razie jednak w tej sprawie jest więcej pytań niż odpowiedzi. Nie wiadomo, kiedy ma to nastąpić, ani jakie koszty wybudowania nowego sądu poniesie miasto. Optymistyczna wersja zakłada, że nowy budynek sądu zostanie oddany do użytku w 2022 roku.