Spacerownik rzeszowski - dziedzictwo rzeszowskich Żydów

i

Autor: Weronika Kasza "Spacerownik rzeszowski" - dziedzictwo rzeszowskich Żydów

Spaceruj po Rzeszowie inaczej! Odkryj dziedzictwo rzeszowskich Żydów [ZDJĘCIA]

2019-08-12 12:17

Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna zaprasza na spacery po Rzeszowie. Organizacja opracowała specjalną mapkę pod nazwą "Spacerownik rzeszowski", według której podczas około dwugodzinnego przejścia po centrum miasta, będzie można poznać dziedzictwo rzeszowskich Żydów.

Jak mówi Ewa Borowiak, z rzeszowskiego PROT-u, wędrując od punktu do puntu dowiecie się m.in. tego, dlaczego jedna z kamienic w Rynku nazywana była „dmuchawą”, kto podlegał karze klątwy w Sądzie Rabinackim, gdzie znajdowała się i jak funkcjonowała rytualna jadłodajnia, czym był czulent i lateks oraz co łączy Rzeszów z amerykańskim westernem.

Wszystkie ciekawostki wybrane zostały tak, aby zarówno zaciekawić, jak i pogłębić wiedzę o pozornie znanych miejscach w Rzeszowie. Przypomnijmy, że w II poł. XIX wieku ponad 50% ogółu mieszkańców miasta stanowili Żydzi. Zaś na przełomie XIX i XX wieku Rzeszów nazywany był nawet „Galicyjską Jerozolimą”.

Spacerować według "Spacerownika rzeszowskiego" można samodzielnie lub z przewodnikiem. Wyjścia zorganizowane odbywać się będą w sierpniowe niedziele i będą się kończyć małą degustacją żydowskich przysmaków. Obowiązuje rejestracja, a szczegóły można znaleźć na stronie Podkarpackiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki