MAMY RAPORT

Ultralekki samolot gruchnął o ziemię! Zginął 66-letni pilot. Poznaliśmy przyczyny wypadku lotniczego!

2023-01-24 20:55

W lipcu 2022 roku doszło do przeraźliwego wypadku w Małej Wsi. Ultralekki samolot, replika oryginału z 1928 roku, gruchnęła o ziemię. W wypadku zginął 66-letni pilot z powiatu rzeszowskiego. Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych przedstawiła raport w sprawie wypadku.

Stara Wieś. Wypadek samolotu. Zginął 66-letni pilot

Do wypadku doszło 21 lipca 2022 roku. Służby zostały powiadomione, że w okolicy lądowiska w Starej Wsi doszło do wypadku ultralekkiego samolotu. Pojazd nie był dopuszczony do eksploatacji. Ostatnie poświadczenie dopuszczenia wygasło w dniu 15 sierpnia 2020 roku.

Samolot po upadku znajdował się kilkaset metrów od lądowiska, wbity dziobem w ziemię. Pilot był uwięziony w maszynie. Został poważnie ranny. W szpitalu w Rzeszowie przeszedł operację, niestety tego samego dnia przed północą zmarł.

Raport Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych

Raport z ekspertyzy został przedstawiony pod koniec 2022 roku. 

Zdaniem zespołu badawczego, pilot z niewielkim doświadczeniem lotniczym, prawdopodobnie w sposób niezamierzony, wystartował z lądowiska. Podczas wykonywania zakrętu w lewo samolot wpadł w korkociąg i zderzył się z ziemią.

Na wypadek miały wpływ czynniki, takie jak: brak umiejętności pilota, stres związany z niezaplanowanym startem oraz niewielkie, ogólne doświadczenie lotnicze.

Pilot podczas zderzenia z ziemią nie miał zapiętych pasów bezpieczeństwa. Zdaniem ekspertów to również przyczyniło się do powstałych obrażeń 66-latka, od których później zmarł. Mężczyzna miał na głowie kask, jednak to nie wystarczało.

Sonda
Czy miałeś kiedyś wypadek?
Listen to "Drastyczne wypadki drogowe oczami ratownika. DROGOWSKAZY" on Spreaker.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki