W niedzielę NIE TRZEBA iść do kościoła. Ważna decyzja biskupa! DYSPENSA przez koronawirusa

2020-11-06 15:52 mta
W niedzielę NIE TRZEBA iść do kościoła. Ważna decyzja biskupa! DYSPENSA przez koronawirusa
Autor: Pixabay/kisistvan77

W niedzielę nie trzeba iść do kościoła. Biskup Jan Wątroba podjął ważną decyzję! Udzielił dyspensy dla wiernych. Wszystko przez trwającą i nasilającą się epidemię koronawirusa w Polsce, która daje się we znaki także mieszkańcom Podkarpacia. Nowe obostrzenia obejmą też kościoły. Na mszy świętej będzie mogła być maksymalnie jedna osoba na 15 mkw.!

W niedzielę ani w święta nakazane nie trzeba iść do kościoła. Zapadła ważna decyzja! Biskup Jan Wątroba udzielił dyspensy dla wiernych, zwalniając ich z obowiązku uczestnictwa w niedzielnej mszy świętej. Podobną decyzję podjęło wcześniej wiele diecezji i hierarchów w Polsce. Co to oznacza?

Decyzja ma związek z trwającą i nasilającą się epidemią koronawirusa w Polsce. Nowe obostrzenia wprowadzane przez rząd obejmują też kościoły – podczas mszy św. będzie w nich mogła przebywać jeszcze mocniej ograniczona liczba wiernych – jedna osoba na 15 mkw.

Biskup rzeszowski udzielił wszystkim wiernym dyspensy od obowiązku uczestniczenia we mszy świętej w niedziele i święta nakazane. Dyspensa obowiązuje do odwołania – czytamy w komunikacie rzeszowskiej kurii.

Decyzja ma związek z trwającą epidemią koronawirusa. Na podobny krok już wcześniej zdecydowało się wiele diecezji w Polsce. Co dyspensa oznacza w praktyce? Katolicy, którzy w niedzielę nie pójdą do kościoła, nie popełniają grzechu. Powinni za to wziąć udział w transmisji mszy św. w internecie, telewizji lub radiu oraz podjąć uczynki miłosierdzia – np. wspomóc potrzebujących.

Super Raport 06.11 (Goście: Paweł Kowal - Koalicja Obywatelska, dr Adam Kobayashi - lekarz z Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu)

Koronawirus sprawił też, że rzeszowska kuria będzie nieczynna przez cały listopad.

W dniach od 9 do 29 listopada kuria diecezjalna będzie zamknięta dla interesantów. Wszelkie sprawy proszę załatwiać telefonicznie lub drogą mailową. Sąd biskupi będzie działał, realizując zaplanowane wcześniej przesłuchania i inne czynności procesowe – informuje ks. Piotr Steczkowski, kanclerz rzeszowskiej kurii.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE