Wybory na prezydenta Rzeszowa. W debacie TVN o przesunięciu wyborów: „Chodziło tylko i wyłącznie, aby zakombinować”

 Wybory na prezydenta Rzeszowa. W debacie TVN o przesunięciu wyborów: „Chodziło tylko i wyłącznie, aby zakombinować”
Autor: max_gloin /Pixabay.com Wybory na prezydenta Rzeszowa. W debacie TVN o przesunięciu wyborów: „Chodziło tylko i wyłącznie, aby zakombinować”

Debata kandydatów na prezydenta Rzeszowa rozpoczęła się o godz. 20.00 w telewizji TVN. Prowadziła ją Katarzyna Kolenda-Zaleska. Konrad Fijołek, Ewa Leniart, Marcin Warchoł i Grzegorz Braun biorą udział w walce o fotel prezydenta Rzeszowa, wybory zaplanowano na 13 czerwca (pierwotnie wybory miały odbyć się 9 maja). Dziś walczyli słownie, na antenie TVN24, odpowiadali na pytania dotyczące m.in. polityki lokalnej, czy pandemii koronawirusa.

Spis treści

  1. Wybory na prezydenta Rzeszowa. Kandydaci o szczepieniach
  2. Wybory na prezydenta Rzeszowa. Co kandydaci mówią o przesunięciu wyborów?
  3. Debata w TVN24. Kandydaci na prezydenta Rzeszowa pytani o niezależność prasy
  4. Debata w TVN24. Kandydaci pytają kandydatów

Wybory na prezydenta Rzeszowa. Kandydaci o szczepieniach

W pierwszej części debaty kandydaci dyskutowali m.in. na temat centralizacji szpitali powiatowych oraz współpracy samorządu z rządem w sprawie akcji szczepień:

- Akcja szczepień na Podkarpaciu przebiega w sposób sprawny i zorganizowany. Współpracujemy z samorządami, jak i z podmiotami niepublicznymi. Bardzo się cieszymy, że mieszkańcy Rzeszowa chętnie korzystają ze szczepień. - powiedziała Ewa Leniart.

- Chciałbym, żeby Polacy w Rzeszowie i wszystkich innych miastach, miasteczkach i wsiach pozostali wolnymi. Bez paszportów szczepionkowych, bez inspekcji. W obecnej sytuacji to pani wojewoda Leniart powinna podać się do dymisji, po skandalu z tzw. jednorazowym strzykawkami. - mówił z kolei Braun.

- Ten weekend majowy jest przykładem dobrej współpracy. W miastach wojewódzkich pojawiają się mobilne punkty szczepień. Tam, gdzie nie może pacjent dotrzeć do punktu szczepień, to punkt szczepień do niego przyjeżdża. Współpraca tu powinna być, wygląda to bardzo dobrze. -powiedział Warchoł.

Konrad Fijołek miał na ten temat odmienne zdanie.

- Gdyby ta współpraca była lepsza, ta akcja w zasadzie mogłaby się pomału kończyć. Akcja sterowana przez rząd, który pani wojewoda reprezentuje, w Rzeszowie się nie powiodła. -mówił.

Czytaj też: Wybory na prezydenta Rzeszowa. Są wyniki kolejnego sondażu! Wybory zakończą się na I. turze?

Wybory na prezydenta Rzeszowa. Co kandydaci mówią o przesunięciu wyborów?

W drugiej części debaty padło m.in. pytanie o przesunięcie daty wyborów w Rzeszowie:

- Trzeba pytać tych, którzy te wybory przesunęli. Z mojej perspektywy wybory powinny się odbyć jak najszybciej. To bowiem święto demokracji i reguły demokratyczne powinny mieć zawsze pierwszeństwo. Cieszę się, że wybory będą za 1,5 miesiąca. Będą miał więcej czasu, żeby przekonać wyborców do swojego programu. - powiedział Warchoł.

- Po to, żeby kandydaci Zjednoczonej Prawicy mogli nadrobić swoje marne wyniki. To jest takie szachrajstwo nawykowe PiS-u. To jest czysto polityczne decyzja. Mnie to ani ziębi, ani grzeje. - odparł Braun.

- Decyzja o przesunięciu wyborów, w świetle ostatnich danych epidemicznych, jest wielkim skandalem. Po raz kolejny obóz rządzący zlekceważył rzeszowian. Chodziło tylko i wyłącznie, aby zakombinować, aby przedłużyć i dać swoim szansę. - odpowiedział na to pytanie Fijołek.

- Mądra, rozsądna polityka luzująca obostrzenia da możliwość przeprowadzenia wyborów w sposób bezpieczny, Daje też możność kandydatom prowadzenia kampanii bezpośredniej. - powiedziała z kolei Ewa Leniart.

Zobacz też: Wybory na prezydenta Rzeszowa przesunięte!

Debata w TVN24. Kandydaci na prezydenta Rzeszowa pytani o niezależność prasy

Padło też pytanie o niezależność prasy. Katarzyna Kolenda-Zaleska zapytała: „Jak kandydaci zamierzają działać na rzecz wpierania niezależności czwartej władzy i czy przejęcie przez spółkę Skarbu Państwa prasy, nie jest zagrożeniem dla demokracji?” Na to pytanie jako pierwsza odpowiedziała Ewa Leniart:

- Jest naturalną rzeczą, że właściciel wprowadza swojego redaktora naczelnego. Media nie powinny czuć się zagrożone, doskonale funkcjonują lokalne media. Nie jestem zaskoczona tym, że pewne zmiany się dokonują. - mówiła w TVN.

Marcin Warchoł powiedział z kolei:- Niezależność mediów jest sprawą kluczową, jest to wartość niezmiernie istotna. W tym momencie z prośbą o ripostę zgłosił się Konrad Fijołek:

-Mam wrażenie, że pan Marcin jest na innej planecie, nie w Rzeszowie. - powiedział.

Braun skomentował całą sytuację: Słyszycie, jak oni o tym mówią, oni – ludzie układu władzy. Mówią o Polsce jak o swoim folwarku.

Debata w TVN24. Kandydaci pytają kandydatów

W kolejnej części kandydaci zadawali pytania swoim przeciwnikom. Grzegorz Braun postanowił zadać pytanie Marcinowi Warchołowi: „ Czy pana deklaracja, że zachowa pan stany kadr w urzędzie miejskim i spółkach będzie dotyczyła osób, którym postawione zostaną być może zarzuty prokuratorskie?”

- Nie pozwolę na szarganie dobrego imienia pana prezydenta. To zawiadomienie jest odgrzewanym kotletem. Zwycięskiej drużyny się nie zmienia, chcę pracować z ludźmi Tadeusza Ferenca. - odparł Warchoł.

Konrad Fijołek z kolei zadał pytanie Ewie Leniart: „W 2019 roku zrezygnowała pani z funkcji wojewody na rzecz mandatu posła. Po dwóch miesiącach odwrotnie. Kiedy pani jest sobą i skąd u pani brak konsekwencji?"

- Niestety sytuacja osobista zmusiła mnie do tego, aby złożyć mandat posła. Z wielką determinacją realizuję proces zarządzania województwem. - odparła Ewa Leniart.

Więcej o wyborach w Rzeszowie:

Bronisław Cieślak nie żyje. Wspominamy najlepsze sceny aktora
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE