Śląskie firmy dostaną pieniądze na szkolenie Ukraińców. To aż 6,7 miliona złotych

2022-05-05 14:34
Pieniądze na szkolenie Ukraińców
Autor: Urząd Marszałkowski Katowice 6,7 miliona złotych dla firm na szkolenie obywatelu Ukrainy

Od poniedziałku 9 maja, mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa z województwa śląskiego, mogą składać wnioski o środki na szkolenia językowe i zawodowe dla zatrudnionych już obywateli Ukrainy. Na projekt przeznaczono ponad 6,7 mln złotych. Ze środków będą mogli skorzystać zatrudnieni już obywatele Ukrainy, zwłaszcza ci, którzy trafili na nasz rynek pracy po 24 lutego br.

Firmy z woj. śląskiego otrzymają pieniądze na szkolenie obywateli z Ukrainy

Szczegóły tego projektu przedstawiono podczas konferencji prasowej. - To bardzo dobra informacja dla pracodawców. Wspólnymi siłami udało się doprowadzić do tego, że przekierowujemy 6,7 mln zł na wsparcie dla obywateli Ukrainy, którzy są zatrudnieni u polskich pracodawców, w celu dokształcenia czy zdobycia konkretnych kwalifikacji - także kwalifikacji językowych - powiedział marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski.

Czytaj także: Po katastrofie w Pniówku i Zofiówce, górnicy będą zeznawać. Związkowcy chcą gwarancji ich bezpieczeństwa

O uruchomieniu puli środków na szkolenia dla obywateli Ukrainy zdecydował Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach. Pozyskane przez przedsiębiorstwa z woj. śląskiego pieniądze mogą trafić wyłącznie na szkolenia o charakterze zawodowym oraz naukę i doskonalenie języka polskiego - zarówno w zakresie podstawowym, jak i np. języka branżowego, przydatnego w konkretnych firmach.

Przeczytaj koniecznie: Szok! Szaleniec rzucił się na chłopaka z maczetą! Horror w Jastrzębiu-Zdroju

Dofinansowanie może sięgnąć 80 proc. wartości szkolenia lub kursu. Podnoszący kwalifikacje Ukraińcy mogą być zatrudnieni nie tylko w formie umowy o pracę, ale także umów cywilnoprawnych - to ważne w przypadkach osób dopiero rozpoczynających pracę w danej firmie. Wnioski można składać drogą elektroniczną, od poniedziałku 9 maja.

Express Biedrzyckiej 05.05 (gen. Mirosław Różański, Tomasz Terlikowski, dr hab. Renata Mieńkowska-Norkiene) Sedno Sprawy: Piotr Zgorzelski
Sonda
Czy Ukraina wygra wojnę z Rosją?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE