Arcybiskup koadiutor w Katowicach. Abp Skworc odsunięty!? Chodzi o tuszowanie pedofilii w Kościele

2021-12-04 13:13
Abp Galbas, abp Skworc
Autor: EAST NEWS, KATARZYNA ZAREMBA/SUPER EXPRESS Abp Galbas, abp Skworc

Papież Franciszek mianował dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji ełckiej bp. Adriana Józefa Galbasa SAC arcybiskupem koadiutorem archidiecezji katowickiej, zwalniając go jednocześnie ze stolicy tytularnej Naisso - poinformowało w sobotę biuro prasowe Episkopatu. Decyzja ta podjęta została na wniosek arcybiskupa Wiktora Skworca, metropolity katowickiego, który zwrócił się do Stolicy Apostolskiej z prośbą o wyznaczenie arcybiskupa koadiutora.

Jak przekazał w komunikacie KEP, decyzję papieża ogłosiła w sobotę w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce. "Dotychczasowy biskup pomocniczy diecezji ełckiej bp Adrian Galbas SAC będzie pełnił posługę arcybiskupa koadiutora w archidiecezji katowickiej. Oznacza to, że z chwilą zakończenia posługi przez obecnego metropolitę, abp. Wiktora Skworca, zostanie jego następcą" - poinformował Episkopat.

Kim jest biskup koadiutor? To biskup pomocniczy z prawem następstwa na biskupa diecezjalnego. KEP powołując się na przepisy Kodeksu Prawa Kanonicznego wskazuje, że "z chwilą wakansu stolicy biskupiej, biskup koadiutor staje się od razu biskupem diecezji, dla której został ustanowiony, jeśli zgodnie z przepisami prawa objął swój urząd".

Bp Adrian Galbas SAC ma 53 lata. Jest doktorem teologii duchowości. Studiował też dziennikarstwo. W czasie dotychczasowej posługi pełnił m.in. funkcję prefekta alumnów w Wyższym Seminarium Duchownym Księży Pallotynów w Ołtarzewie. W latach 2011-2019 był prowincjałem Prowincji Zwiastowania Pańskiego w Poznaniu.

12 grudnia 2019 r. został mianowany biskupem pomocniczym diecezji ełckiej. Święcenia biskupie przyjął 20 stycznia 2020 r. W Konferencji Episkopatu Polski pełni m.in. funkcję przewodniczącego Komisji ds. Apostolstwa Świeckich, jest także koordynatorem w Kościele w Polsce trwającego synodu o synodalności. Jego zawołaniem biskupim są słowa "Pax Christi" (Pokój Chrystusa).

Przypomnijmy, że z prośbą o wyznaczenie arcybiskupa koadiutora zwrócił się do Stolicy Apostolskiej abp Wiktor Skworc, o czym na początku lipca poinformowała archidiecezja krakowska.

W oświadczeniu opublikowanym w sobotę na stronie Archidiecezji Katowickiej abp Skworc podziękował papieżowi za wyznaczenie do tej funkcji "pasterza pochodzącego z Bytomia". "Serdecznie proszę zatem wszystkich wiernych, duchownych i świeckich – w dniu św. Barbary, naszej patronki – o osobistą i wspólnotową modlitwę w intencji arcybiskupa koadiutora Adriana Galbasa, któremu Ojciec Święty Franciszek powierzył posługiwanie Kościołowi na Ziemi Górnośląskiej" - napisał.

Decyzja abp Skworca o wyznaczeniu arcybiskupa koadiutora ma związek z przeprowadzonym przez Stolicę Apostolską postępowaniem, które miało na celu zbadanie sygnalizowanych zaniedbań dokonanych przez niego, jako biskupa tarnowskiego, w sprawach wykorzystania seksualnego popełnionego wobec osób małoletnich przez dwóch kapłanów tej diecezji.

Po zakończeniu dochodzenia i w związku ze swoimi wcześniejszymi oświadczeniami abp Skworc złożył rezygnację z członkostwa w Radzie Stałej Konferencji Episkopatu Polski i z funkcji przewodniczącego Komisji ds. Duszpasterstwa KEP oraz zobowiązał się wesprzeć finansowo – z prywatnych środków – wydatki diecezji tarnowskiej związane ze sprawami wykorzystania seksualnego.

Ks. Isakowicz-Zaleski: Kościół potrzebuje zmiany pokoleniowej [Super Raport]
Sonda
Czy pedofilia w Kościele to poważny problem?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE