Próba gwałtu w Częstochowie

i

Autor: pixabay.com

Szok!

Brutalna próba gwałtu w Częstochowie? Policja ujawnia. To fake news

2023-01-30 10:20

W ostatnich dniach w mediach społecznościowych pojawiły się informacje o próbie gwałtu na dziewczynie w Częstochowie. Do artykułu był załączony filmik ze zdarzenia. Jak się jednak okazuje, policja nie prowadzi żadnych działań w tej sprawie. Artykuł to zwykły fake news. Przy jego pomocy oszuści chcieli wyłudzić dane.

Próba gwałtu w Częstochowie? Policja ostrzega przed fake newsem

W ostatnim czasie w mediach społecznościowych udostępniany jest artykuł, w którym opisywana jest próba gwałtu w Częstochowie. Sprawca, który miał sterroryzować ofiarę nożem, jest rzekomo nagrany, a jego wizerunek udało się szybko upowszechnić dzięki szybkiej interwencji policji. Pod artykułem fragment filmu. Problem polega jednak na tym, że takiego zdarzenia nie było. Policja ostrzega, że ta publikacja to fake news.

- Niestety, pomimo wielu akcji profilaktycznych i informacyjnych wciąż wiele osób daje się nabrać i klika w załączony pod tekstem film rzekomo przedstawiający moment zbrodni czy wizerunek sprawy. Po kliknięciu w film zostajemy przekierowani na fałszywą stronę logowania. Gdy wypełnimy pola swoim loginem i hasłem, wpadamy w sidła przestępców, którzy tylko czekają na nasz ruch, by wyłudzić od nas dane i przejąć nasze konto, a następnie wykorzystać je do oszustwa między innymi metodą na kod bankowy - informuje KMP w Częstochowie.

Mundurowi zapewniają, że gdyby rzeczywiście doszło do takiego przestępstwa, z pewnością na stronie policji ukazałoby się nagranie z wizerunkiem podejrzanego. Tak jednak nie było. - Brak informacji na policyjnej stronie i na stronach rzetelnych wiarygodnych mediów oznacza, że ta informacja to blef. Nie udostępniajmy jej - zaznaczają policjanci.

Mundurowi apelują, aby unikać podejrzanie wyglądających materiałów. Dobrze jest zabezpieczyć się w program antywirusowy. - Pamiętaj, że nie wszystkie informacje przekazywane za pośrednictwem internetu są prawdziwe - dodają, zalecając ostrożność.

Fake news

i

Autor: Policja Częstochowa
Katowice. Wybuch gazu w kamienicy. Wśród poszkodowanych są dzieci
Sonda
Oszustwo w internecie. Czy spotkałeś się z próbą wyłudzenia pieniędzy?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki