Czesi jeżdżą na tańsze zakupy do Polski

i

Autor: Shutterstock

Czesi mają gorzej?

Czesi masowo jeżdżą do Polski! Supermarkety oblężone, powodem drożyzna

2023-08-16 16:00

Czesi oblegają polskie sklepy! Jak pisze czeski dziennik ekonomiczny „Hospodarzske Noviny”, można już mówić o "czeskiej inwazji". W Polsce ceny podstawowych produktów spożywczych, a także na przykład mebli są o tyle niższe, niż w Czechach, że nasi południowi sąsiedzi notorycznie zostawiają u nas swoje pieniądze.

Czesi jeżdżą na zakupy do Polski, bo u nas jest znacznie taniej. Nabiał, warzywa i owoce to nie wszystko

Koszmarna drożyzna daje się we znaki nie tylko Polakom. A teraz okazuje się, że Czesi mają jeszcze gorzej - do tego stopnia, że masowo jeżdżą do Polski w poszukiwaniu tańszego jedzenia. Jak pisze czeski dziennik ekonomiczny „Hospodarzske Noviny”, można już mówić o "czeskiej inwazji". W Polsce ceny podstawowych produktów spożywczych, a także na przykład mebli są o tyle niższe, niż w Czechach, że nasi południowi sąsiedzi notorycznie zostawiają u nas swoje pieniądze. Jak obliczają „Hospodarzske Noviny”, nabiał czy warzywa i owoce są u nas tańsze nawet o kilkadziesiąt procent niż u Czechów. Nic dziwnego, że położone bliżej granicy markety w weekendy przeżywają prawdziwe oblężenie, trudno o znalezienie wolnego wózka sklepowego czy miejsca do zaparkowania.

289 proc. więcej czeskich transakcji w Polsce od czasów pandemii. Ceny w Polsce spadły

Czeski dziennik powołuje się na dane największych czeskich banków. Jak się okazuje, w pierwszej połowie 2023 roku liczba czeskich płatności kartą w polskich sklepach wzrosła o prawie 37 proc. w stosunku do roku ubiegłego, a w porównaniu z rokiem 2019, czyli ostatnim przed pandemią koronawirusa jest to już wzrost o... 289 proc.! Zyskują na tym nie tylko polscy handlowcy, ale i inni Polacy, ponieważ z racji wyższych obrotów część polskich sklepów znajdujących się bliżej granicy z Czechami oferuje swoje towary w cenach niższych o około 10 proc. niż markety tych samych sieci w głębi Polski.

Sonda
Czy Twoim zdaniem PiS radzi sobie z drożyzną?

Ile TO kosztowało w PRL i latach 90-tych? Pamiętasz te ceny?

Pytanie 1 z 8
Zacznijmy od produktu, bez którego - niestety - często ciężko było znieść rzeczywistość PRL. Ile kosztowało w sklepie 0,5 litra czystej wódki?
Gigantyczne ceny, drożyzna na targowiskach w Warszawie. Ludziom brakuje pieniędzy na warzywa i owoce!