Jodek potasu

i

Autor: Shutterstock Jodek potasu

Zagrożenie radiacyjne

Do gmin województwa śląskiego trafiają tabletki jodku potasu. Będą przechowywane w magazynach

Do województwa śląskiego trafiło 6,5 miliona tabletek jodku potasu. Tabletki trafiają do magazynów gmin i to one będą odpowiedzialne za ich dystrybucję na terenie miasta i gminy na wypadek zagrożenia radiacyjnego. Jak poinformował Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski - to działanie prewencyjne.

Ponad 6,5 miliona tabletek jodku potasu trafiło na Śląsk. ​W ubiegłym tygodniu wszystkie zostały rozdysponowane do powiatowych komend Państwowej Straży Pożarnej. Teraz trwa proces przekazywania tabletek bezpośrednio do jednostek samorządowych, które zdecydują gdzie będą one wydawane, ale tylko w razie wystąpienia zagrożenia radiacyjnego.

Jodek potasu - zastosowanie

- Jodek na razie nie będzie wydawany mieszkańcom. Nie ma takiej potrzeby, nie ma niebezpieczeństwa, nie ma zagrożenia. Jeżeli takie zagrożenie powstanie, wówczas odpowiednie informacje i alerty zostaną mieszkańcom naszego województwa przekazane i ta dystrybucja może się rozpocząć - poinformował Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski.

Mieszkańcy zostaną powiadomieni o zagrożeniu radiacyjnym przez media, alerty RCB, strony internetowe, służby m.in policję czy straż, a nawet przez sygnały dźwiękowe. Aktualnie jednak ryzyko zagrożenia jest niskie.

Tabletki z jodkiem potasu zostały zabezpieczone dla wszystkich mieszkańców, którzy będą tego potrzebować. Nie należy zatem stosować preparatu na własną rękę.

Jodek potasu - czy jest szkodliwy?

Śląski konsultant w dziedzinie endokrynologii dr Janusz Strzelczyk ostrzega również, aby preparatu nie przyjmować na zapas.

- Nie bierzmy tych preparatów, jeśli tego nie potrzeba. Dopiero w momencie zagrożenia każdy będzie mógł ten preparat wziąć. Ile? Każdy z pacjentów (jeśli dojdzie do zagrożenia radiacyjnego) dostanie ulotkę, według której będzie mógł ten preparat przyjmować - komentuje dr Strzelczyk.

Jodek potasu trafia do magazynów gminnych

W Czeladzi tabletki jodku potasu będą dystrybuowane w 15 punktach w całym mieście.

- W Czeladzi punktami dystrybucji są miejsca gdzie do tej pory oddawaliśmy głosy w wyborach (m.in. szkoły, przedszkola, instytucje miejskie - poinformował na swoim oficjalnym profilu Dominik Penar, czeladzki radny.

Wykaz jest dostępny na oficjalne stronie miasta.

Jodek potasu. Dawkowanie tabletek ze stabilnym jodem

  • dorośli do 60. roku życia i dzieci powyżej 12. roku życia – 2 tabletki (100 mg jodu),
  • dzieci od 3 do 12. roku życia – 1 tabletka (50 mg jodu),
  • dzieci od 1 miesiąca do 3. roku życia – 0,5 tabletki (25 mg jodu),
  • noworodki – 0,25 tabletki (12,5 mg jodu),
  • kobiety w ciąży i karmiące piersią – 2 tabletki (100 mg jodu).

Preparatu nie mogą przyjmować:

  • osoby uczulone na jodek potasu lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku,
  • osoby z nadczynnością tarczycy,
  • osoby z zaburzeniami naczyń krwionośnych (zapalenie naczyń z hipokomplementemią),
  • osoby z chorobami autoimmunologicznymi połączonymi ze świądem oraz pęcherzykami na skórze (opryszczkowe
  • zapalenie skóry Duhringa).

Jodek potasu, wskazówki dotyczące przyjmowania tabletek

Aby uzyskać odpowiednią dawkę dla niemowląt i małych dzieci, należy przełamać tabletkę wzdłuż linii podziału i podać dziecku wskazaną część tabletki.

Tabletki można rozgryzać lub połykać w całości. Dla dzieci karmionych piersią można rozkruszyć tabletki i rozpuścić je w wodzie, syropie lub innym płynie. Aby zapewnić odpowiednią ochronę, lek należy przyjąć doustnie, niezwłocznie po otrzymaniu komunikatu od właściwych służb o wystąpieniu skażenia radiacyjnego (najlepiej w ciągu 2 godzin). Przyjęcie tabletek w ciągu 8 godzin od ekspozycji na działanie promieniowania nadal pozostaje korzystne.

Sonda
jodek potasu - czy powinien być rozdawany w szkołach w przypadku zagrożenia?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają