Kopalnia Kaziemirz-Juliusz

i

Autor: KWK Kaziemirz Juliusz, mroziu2005 Kopalnia Kaziemirz-Juliusz

Kopalnia Kazimierz-Juliusz w Sosnowcu: Są pomysły na rewitalizację terenu

2015-07-09 11:15

Zamknięta pod koniec maja kopalnia Kazimierz-Juliusz w Sosnowcu może dostać drugie życie. Wszystko dzięki lokalnym społecznikom, którzy chcą zagospodarować kopalniane szyby i część budynków tak, aby miejsce służyło kolejnym pokoleniom.

Rewitalizację terenu kopalni popierają władze Sosnowca, jednak, aby ta w ogóle mogła się rozpocząć Spółka Restrukturyzacji Kopalń musi mieć pozwolenie na  przekazanie kopalnianych obiektów. Prezydent Chęciński rozmawiał już na ten temat z premier Ewą Kopacz, która obiecała pomoc w tej sprawie.

- To musi być coś nowoczesnego, co połączy historie z teraźniejszością. To może być izba tradycji lub cokolwiek innego. Coś co będzie świadczyło o historii górnictwa w naszym regionie, ale również będzie takim miejscem, w którym ludzie będą mogli  spotykać się i rozmawiać o przyszłości. Nie wiem jeszcze w jakiej formie. Nie chcemy jednak tworzyć konkurencji dla Dąbrowy Górniczej, gdzie przecież można zjechać pod ziemię. Chciałbym żeby to było coś co się będzie wiązało z tamtym projektem, aby ludzie przyjechali i do Dąbrowy i do Sosnowca - mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca. 

Przypomnijmy, że kopalnia Kazimierz-Juliusz była ostatnią z ośmiu kopalń jakie fedrowały w Zagłębiu Śląsko-Dąbrowskim. 29 maja ostatnia tona wyjechała tutaj na powierzchnię. 

Do 2016 roku kopalniane wyrobiska mają zostać zlikwidowane, w praktyce oznacza to zalanie ich wodą. Z kolei szyby Karol, Kazimierz I, II, V i Maczki zostaną zasypane.

Likwidacja zakładu to dla mieszkańców wschodnich dzielnic duży problem. W tym celu władze miasta powołały zespół ds. rewitalizacji Kazimierza Górniczego, Ostrów Górniczych i Juliusza. Do jego głównych zadań należy szybkie reagowanie na kłopoty mieszkańców i ich rodzin. Ze środków unijnych w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych miasto chce przeznaczyć ponad 15 milionów złotych na pomoc dla dzielnicy.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają