Kopalnia Wujek

i

Autor: Wikipedia

Górnictwo

Kopalnia Wujek w Katowicach nie zostanie szybko zlikwidowana

Górnicy kopalni Wujek w Katowicach dostali gwarancje na piśmie, że zakład będzie działał do 2026 r. Po cichu mają nadzieję na wydłużenie terminu likwidacji kopalni.

Likwidacja czeka w najbliższym czasie kopalnię Wujek w Katowicach. Górnicy i związkowcy coraz głośniej wysuwają jednak postulaty, aby widmo zakończenia działalności Wujka oddalić w czasie.

Kopalnia Wujek do likwidacji

Kopalnia Wujek jest ostatnią kopalnią w Katowicach, która fedruje najbliżej centrum miasta. Obecnie wchodzi w skład dwuruchowej kopalni zespolonej Staszic - Wujek. Zgodnie z ustaleniami podjętym pomiędzy zarządem Polskiej Grupy Górniczej oraz związkowcami, kopalnia Wujek ma fedrować do 2026 roku. Jednak górnicy obawiają się, że nastąpi to rok szybciej.

Kopalnia Wujek: likwidacja nie tak szybko

Dlaczego? W umowie społecznej nie ma daty likwidacji kopalni Wujek, a jedyna data, jaka występuje dotyczy likwidacji całej połączonej z Wujkiem kopalni Murcki-Staszic w 2039 roku.

Teraz sytuacja się zmieniła, a górnicy otrzymali gwarancje pracy i działalności kopalni. Wątpliwości rozwiało spotkanie pomiędzy stroną związkową, przedstawicielami dyrekcji kopalni oraz zarządu PGG. Data prowadzenia wydobycia do 2026 roku została zapisana w protokole.

- Bardzo ważne dla nas było, żeby ustalenia dotyczące przyszłości Wujka, zostały zapisane na papierze. Tak właśnie traktujemy protokół ze spotkania, który otrzymaliśmy – jako gwarancję na papierze – zaznaczył Roland Zagórski, przewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce w KWK Wujek i wiceprzewodniczący tego związku w PGG, cytowany przez serwis nettg.pl.

Kopalnie PGG wydobywają jakościowy węgiel

Związkowcy bacznie obserwują, co dzieje się w górnictwie, mają wgląd w plany działalności PGG oraz zyski, jakie notuje cała branża w związku z kryzysem energetycznym. 

To wszystko nakazuje ponowny przegląd i ewentualną rewizję planów likwidacji zakładów wydobywczych. Górnicy mają nadzieję, że także w przypadku kopalni Wujek realne będzie wydłużenie jej czasu życia i odwleczenie daty zamknięcia.

- Na pewno będziemy chcieli podjąć rozmowy dotyczące wydłużenia życia kopalni. Nasza kopalnia mogłaby sięgnąć m.in. po węgiel z przekopów P3 i P4, co wydłużyłoby funkcjonowanie Wujka do 2030 roku. Zdajemy sobie sprawę, że nie będzie to łatwa sprawa, bo musi się na to zgodzić miasto Katowice i musi zostać zmienione porozumienie w tej sprawie – mówi związkowiec Roland Zagórski.