Łukasz ze Świętochłowic po raz drugi podarował szansę na życie

2019-08-20 15:43 Jolanta Skwaradowska

W gliwickim Centrum Onkologii, 7-mio tysięczny dawca zarejestrowany w fundacji DKMS oddał swój szpik. Tym dawcą został Łukasz Krążek ze Świętochłowic. Co ciekawe swój szpik oddał już po raz drugi, dla tego samego pacjenta – mężczyzny z Francji, który ponownie potrzebuje pomocy.

Każdemu pobraniu szpiku towarzyszą niesamowite emocje, bo wiążą się z szansą na drugie, zdrowe życie, dla chorego na nowotwór krwi. 20 sierpnia, w Klinice Transplantacji Szpiku i Onkohematologii w Centrum Onkologii w Gliwicach pobrano krwiotwórcze komórki macierzyste od Łukasza, mieszkańca Świętochłowic, który po raz drugi został Dawcą dla tego samego Pacjenta – mężczyzny z Francji. Tym sposobem to właśnie Gliwice zapiszą się w historii Fundacji DKMS jako miejsce 7000 donacji, czyli 7000 szansy na życie.

Co ciekawe razem z Panem Łukaszem swój szpik po raz drugi dla tego samego biorcy oddał też Dawid Bednarczyk, 29-cio letni lekarz z Wrocławia. Pan Dawid oddawał krwiotwórcze komórki macierzyste po raz drugi dla pacjentki z USA.

Polska jest liderem jeśli chodzi o liczbę osób zarejestrowanych w bazie dawców szpiku. Jak mówi Magdalena Przysłupska z Fundacji DKMS w Polsce zarejestrowanych jest milion 700 tysięcy dawców szpiku, co daje nam drugie miejsce w Europie, zaraz po Niemczech, i czwarte miejsce na świecie. W bazie Dawców Fundacji DKMS zarejestrowanych jest ponad 1,5 mln potencjalnych Dawców szpiku. 186 125 osób z nich to osoby ze Śląska, spośród których 893 stało się Dawcami faktycznymi, oddając szpik lub krwiotwórcze komórki macierzyste.