Łukasz ze Świętochłowic po raz drugi podarował szansę na życie

2019-08-20 15:43

W gliwickim Centrum Onkologii, 7-mio tysięczny dawca zarejestrowany w fundacji DKMS oddał swój szpik. Tym dawcą został Łukasz Krążek ze Świętochłowic. Co ciekawe swój szpik oddał już po raz drugi, dla tego samego pacjenta – mężczyzny z Francji, który ponownie potrzebuje pomocy.

Każdemu pobraniu szpiku towarzyszą niesamowite emocje, bo wiążą się z szansą na drugie, zdrowe życie, dla chorego na nowotwór krwi. 20 sierpnia, w Klinice Transplantacji Szpiku i Onkohematologii w Centrum Onkologii w Gliwicach pobrano krwiotwórcze komórki macierzyste od Łukasza, mieszkańca Świętochłowic, który po raz drugi został Dawcą dla tego samego Pacjenta – mężczyzny z Francji. Tym sposobem to właśnie Gliwice zapiszą się w historii Fundacji DKMS jako miejsce 7000 donacji, czyli 7000 szansy na życie.

Co ciekawe razem z Panem Łukaszem swój szpik po raz drugi dla tego samego biorcy oddał też Dawid Bednarczyk, 29-cio letni lekarz z Wrocławia. Pan Dawid oddawał krwiotwórcze komórki macierzyste po raz drugi dla pacjentki z USA.

Polska jest liderem jeśli chodzi o liczbę osób zarejestrowanych w bazie dawców szpiku. Jak mówi Magdalena Przysłupska z Fundacji DKMS w Polsce zarejestrowanych jest milion 700 tysięcy dawców szpiku, co daje nam drugie miejsce w Europie, zaraz po Niemczech, i czwarte miejsce na świecie. W bazie Dawców Fundacji DKMS zarejestrowanych jest ponad 1,5 mln potencjalnych Dawców szpiku. 186 125 osób z nich to osoby ze Śląska, spośród których 893 stało się Dawcami faktycznymi, oddając szpik lub krwiotwórcze komórki macierzyste.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE