Prezydent Andrzej Duda zje golonkę i popije piwem. NA KARCZMIE PIWNEJ „S”

2020-01-14 18:40 abe
karczma piwna_górnictwo_Solidarność
Autor: Andrzej Bęben

Gościem specjalnym KARCZMY PIWNEJ (18 stycznia) Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność” będzie głowa państwa. Pierwszej damy z nim nie będzie, bo kobiety nie mają prawa uczestniczyć w takiej biesiadzie. Taka jest tradycja.

To nie po raz pierwszy prezydent Rzeczypospolitej przyjął nasze zaproszenie do uczestnictwa w spotkaniu podsumowującym cały cykl karczm piwnych, rozpoczęty już w listopadzie. Rok temu gościliśmy pana prezydenta w Zabrzu – wyjaśnia nam Grzegorz Podżorny, rzecznik śląsko-dąbrowskiej „Solidarności”. Impreza zaczyna się o 15:30 w katowickim „Spodku”. To nowość w organizacji tego rodzaju imprez. Organizator szacuje, że oprócz Bardzo Ważnych Osób do długich stołów zasiądzie ok. 1,2 tys. górników. Skoro do Katowic przyjedzie prezydent RP, to można spodziewać się wielu VIP-ów. Nie należy liczyć, by wśród nich były persony związane z opozycją. Co prawda w ubiegłorocznej KARCZMIE PIWNEJ śląsko-dąbrowskiej „S” uczestniczył Paweł Kukiz (którego swego czas Region poparł w wyborach do parlamentu), to teraz – z przyczyn wiadomych – nie będzie konsumował regulaminowej golonki. Z przyczyn nie związanych z polityką do stołu nie zasiądzie PIERWSZA DAMA. Regulaminowo kobiety nie mają wstępu na KARCZMY PIWNE, przynajmniej w charakterze świętujących Barbórkę. Bo te imprezy są organizowane na tę okoliczność.

VIP-ów i resztę towarzystwa będzie zabawiał (wg górniczego ceremoniału) kabaret JESTEM z Piekar Śląskich. Na stołach (po parędziesiąt metrów długości każdy) na wejściu pojawią się talerze z zimnymi wędlinami, kaszanką i salcesonem. A numerem jeden w menu będzie GOLONKA. Kto nie był na karczmie piwnej, a jadł ją tylko w restauracji, to powinien wiedzieć, że ma ona gigantyczny kaliber. Do tego piwo (jak na all inclusive, bez limitu) lane z dzbanów do okolicznościowych kufli. A o tym, co powie prezydent Andrzej Duda podamy w sobotę. Możemy zaryzykować w ciemno: górnictwo węgla kamiennego jest ważną gałęzią polskiej gospodarki i fundamentem bezpieczeństwa energetycznego. Jest mało prawdopodobne, by PAD tego nie powiedział.