Rafał Piech prezydent Siemianowic Śląskich

i

Autor: Marcin Twaróg

Prezydent Siemianowic znów w akcji!

Rafał Piech ostro o fuzji Orlenu z PGNiG! Prezydent Siemianowic Śląskich uważa, że "będziemy niewolnikami"

2022-09-29 11:42

Rafał Piech, prezydent Siemianowic Śląskich coraz mocniej angażuje się w politykę na szczeblu krajowym. Lider ruchu Polska Jest Jedna w swoim nowym nagraniu atakuje rząd za plan przeprowadzenia fuzji Orlenu z PGNiG. Uważa, że w ten sposób kontrolę nad naszymi krajowymi zasobami będą przejmowały obce państwa.

Rafał Piech o fuzja Orlenu z PGNiG. Prezydent Siemianowic Śląskich o "antypolskiej" polityce

- To jest przerażające. Można to porównać do Rosji czy Arabii, która wycofuje się z wydobycia ropy naftowej. Wyobrażacie sobie taką sytuację? Bo ja nie - mówi Rafał Piech. Prezydent Siemianowic ma na myśli wycofywanie się naszego kraju z wydobycia węgla. Polskie kopalnie mają zostać zamknięte do 2049 roku. Włodarz Siemianowic mówi, że Polska dysponuje bogatymi zasobami naturalnymi, dlatego o nasz kraj "toczy się ciągła walka". Zdaniem Piecha fuzja Orlenu z PGNiG jest zagrożeniem. - Skarb Państwa w PGNiG ma 72 proc. udziałów. Mamy pełną kontrolę i panowanie nad spółką. Z kolei Orlen dzisiaj w połączeniu z Lotosem i Energą ma 35 proc. Czyli pakiet mniejszościowy. Orlen po fuzji będzie miał 52 proc. udziałów Skarbu Państwa w spółce. Będzie miał tylko 52 proc., czyli brakuje 2,5 proc. żeby stracić pełną kontrolę nad spółką, czyli nad naszym największym skarbem, nad zasobami naturalnymi  - uważa Piech. Twierdzi, że prowadzona obecnie polityka jest "antypolska". Apeluje, aby wysyłać do parlamentarzystów pisma z prośbą i interwencję w sprawie fuzji Orlenu z PGNiG. Dodaje, że jest za wprowadzeniem do konstytucji zapisu, by strategiczne spółki miały większościowy pakiet kontrolny Skarbu Państwa.

- Część społeczeństwa w ogóle nawet nie wie, jak to są poważne zagrożenia w perspektywie kolejnych dekad dla naszych dzieci, dla tych, którzy będą funkcjonować i zarządzać państwem, które będzie pod kontrolą innych państw - uważa Piech. Prezydent Siemianowic twierdzi, że będziemy mieli "skarb po ziemią, do którego nie będziemy mieli dostępu". - Będziemy niewolnikami - mówi krótko Piech. Poniżej całość nagrania.

Sonda
Czy popierasz poglądy prezydenta Siemianowic Śląskich?
Janusz Steinhoff: Fuzja Orlenu z Lotosem to materiał na komisję śledczą
Nasi Partnerzy polecają