Śląskie to nie tylko przemysł i miasta. Łuków Śląski zaprasza na dożynki

2019-08-24 10:11 abe
traktor_dożynki
Autor: Łuków Śląski/Facebook

Prawie 40 proc. powierzchni województwa, to użytki rolne. Na wsi żyje co 5. mieszkaniec Śląskiego. Co 50. utrzymuje się z rolnictwa. W niedzielę (25 sierpnia) rolnicy – z regionu kojarzonego z najczęściej w Polsce z górnikami – będą mieli swoje Wojewódzkie Święto Plonów.

Łuków Śląski to wieś, 750 mieszkańców, w gminie Gaszowice, w powiecie rybnickim. W 2014 r. wieś wyprawiała święto plonów. Dla mieszczuchów, którzy w życiu nie widzieli żywej krowy, dożynki mogą być nader interesującym wydarzeniem, wręcz egzotycznym. Święto Plonów, zgodnie z odwieczną tradycją, zaczyna się mszą w kościele. W tym przypadku w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Czernicy. Po niej uformuje się dożynkowy korowód. Przejdzie ok. 2 km Łukowa. Tam na boisko Ludowego Klubu Sportowego Łuków Śląski będzie obchodzone Wojewódzkie Święto Plonów. Gospodarzem, któremu „plon, niesiemy plon” zaśpiewają panie z Koła Gospodyń Wiejskich, będzie marszałek śląski. Jemu starosta i starościna przekażą bochen chleba. I jak to na dożynkach, nie obejdzie się bez prezentacji okolicznościowych wieńców, śpiewów, ludowej zabawy. Gwiazdami estrady wojewódzkich obchodów będą Krzysztof Respondek oraz zespoły TABU i Zakopower.

Na terenach wiejskich województwa śląskiego żyje prawie milion osób, tj. ponad 21 proc. mieszkańców regionu i 6,8 proc. ludności wiejskiej Polski. W województwie pod uprawą jest 486 tys. ha gruntów (39,4 proc. powierzchni województwa). Statystycznie na mieszkańca Śląskiego przypada 0,11 ha (średnia krajowa to 0,42 ha) gruntu rolnego. Przeciętne gospodarstwo rolne ma 4 ha powierzchni.