Gigantyczne inwestycja

Trasa S1 będzie przecinać przełęcze i pola pomiędzy górami od Węgierskiej Górki do Milówki

Dziewicze lasy, pola pomiędzy górami, przełęcze - właśnie tak będzie przebiegać jedna z najbardziej malowniczych tras S1 od Węgierskiej Górki do Milówki. Droga ekspresowa tak zwane obejście Węgierskiej Górki będzie miała 8,5 km, ma zostać oddana pod 2024 r. Zobaczcie malownicze zdjęcia trasy z lotu ptaka.

Tak będzie przebiegać trasa S1 czyli Obejście Węgierskiej Górki

Droga ekspresowa S1 w Beskidach, ma połączyć istniejącą już trasę szybkiego ruchu, która dochodzi Żywca z odcinkiem trasy S1 Milówka - Zwardoń. To tzw. obejście Węgierskiej Górki. Dzisiaj nie ma innej możliwości, by dostać się do granicy ze Słowacją, jak przejechać przez sam środek gminy.

To ma się zmienić, a nowa trasa, tak zwane obejście Węgierskiej Górki będzie liczyć 8,5 kilometra długości Kierowcy, jadąc od strony Bielska-Białej i Żywca, wjadą na niego w rejonie Przybędzy, a kierowcy jadący od strony Zwardonia, wjadą na nowy odcinek w rejonie Milówki.

Budowa trasy S1 jest trudna technicznie

Budowa trasy S1 jest niezwykle trudna technicznie. Ślad poprowadzono przez dziewicze lasy, pola i pomiędzy górami. Dlatego, aby można było tamtędy przejechać, zdecydowano się na budowę kilku wiaduktów i tuneli. Jeśli kierowcy dzisiaj zachwycają się wiaduktami w rejonie Rabki, to w rejonie Węgierskiej Górki będzie ich znacznie więcej. Najdłuższy zaprojektowany ma mieć 1 km długości na wysokości 30 m. 

Natomiast jeśli chodzi o tunele na trasie S1, będą miały około 1 km długości, a te krótsze nieco ponad 800 m.

Obejście Węgierskiej Górki pochłonie prawie 1,4 mld zł

Wartą 1 mld 379 mln zł brutto umowę na zaprojektowanie i wybudowanie odcinka trasy podpisano 10 października 2019 r. z terminem 34 miesięcy na realizację zamówienia (przy czym do czasu objętego projektowaniem wlicza się okresy zimowe, od 1 grudnia do 31 marca, niewliczane do czasu realizacji robót).

Obwodnica Węgierskiej Górki to ostatni brakujący fragment trasy S1 między Bielskiem-Białą a Zwardoniem oraz jeden z czterech fragmentów tej arterii przeznaczonych do realizacji (budowy lub rozbudowy) w rządowym Programie Budowy Dróg Krajowych. To także kluczowa inwestycja dla południowej części woj. śląskiego – o jej realizacji mówi się od ponad 20 lat.

Po otwarciu na Słowacji kolejnych odcinków autostrady D3, na Żywiecczyźnie zwiększa się ruch tranzytowy. Połączenie dotychczasowych fragmentów trasy S1 na wysokości Węgierskiej Górki przebiega m.in. przez centrum tej miejscowości oraz sąsiedniej Milówki.

Docelowo w pełni ekspresowa trasa S1 o długości 135 km w woj. śląskim i małopolskim połączy węzeł z autostradą A1 w pobliżu lotniska Katowice w Pyrzowicach i granicę ze Słowacją w Zwardoniu. Standard drogi ekspresowej ma obecnie na odcinkach Pyrzowice - Podwarpie, Dąbrowa Górnicza - Tychy, a także Bielsko-Biała - Przybędza i Milówka - Zwardoń.

Sonda
Wolisz góry czy morze?
EXPRESS BIEDRZYCKIEJ Czy Putin użyje broni jądrowej? Ekspert mówi, co może nas czekać

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki