Ulewne deszcze na Śląsku. Przybywa wody w rzekach. Alarmujące dane IMGW

Ulewa, deszcz
Autor: Pixabay Ulewne deszcze na Śląsku. Opady spowodowały wezbranie wód w rzekach.

Coraz gorsza sytuacja w Beskidach, gdzie od wielu godzin pada rzęsisty deszcz. Opady spowodowały wezbranie wód w rzekach w poniedziałek, 17 maja. Z danych IMGW wynika, że poziom ostrzegawczy przekroczyły rzeki Biała i Wapienica w rejonie Bielska-Białej oraz Biała Wisełka w Wiśle. Na wielu wodowskazach osiągnięte zostały stany wysokie. Tak było m.in. na Sole w Cięcinie, Olzie w Cieszynie oraz Wiśle w Wiśle, Ustroniu, a także w Jawiszowicach.

Intensywne opady deszczu w Beskidach powodują coraz gorszą sytuację na lokalnych wodach. W poniedziałek, 17 maja, wieczorem rzeka Wapienica miała 330 cm, czyli dokładnie tyle, ile wynosi stan ostrzegawczy. Biała w pobliżu Bielska-Białej osiągnęła 193 cm. Poziom ostrzegawczy jest zaledwie o 3 cm niższy. Biała Wisełka mierzyła 98 cm, czyli o 8 cm powyżej stanu ostrzegawczego. Co gorsza, deszcz nadal pada.

IMGW-PIB Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie wydało w niedzielę ostrzeżenia meteorologiczne m.in. dla Bielska-Białej i powiatów bielskiego, cieszyńskiego i żywieckiego. Obowiązują do godz. 9 we wtorek. Prognozowana całkowita wysokość opadu wynosi od 30 mm do 50 mm.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy wydał ostrzeżenie dla poszczególnych regionów dotyczące burz i opadów, które mogą wystąpić w poniedziałek, 17 maja. Wśród województw i miast, które są zagrożone, jest właśnie województwo śląskie.

- Prognozowane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym. Prognozowana całkowita wysokość opadu od 30 mm do 50 mm - czytamy w komunikacie IMGW. Ostatnie ulewy dały się mocno we znaki wielu miastom w Śląskiem, warto więc się przygotować i wziąć pod uwagę, że i tym razem może być ciężko. Służby apelują o ostrożność.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Pogodowy armagedon w Polsce. Burze i grad to nie wszystko! Najnowsze prognozy IMGW niepokoją

Tłumy warszawiaków ruszyły na ulice. Nocna impreza na ulicach miasta
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE