Uwaga seniorzy! Katowicki magistrat funduje szczepienia przeciwko grypie

2019-09-18 17:04 abe
Szczepionka, igła, strzykawka
Autor: tOrange

Tylko tym, którzy mieszkają w Katowicach, mają 65 l. lub więcej oraz tym, którzy nie będą zwlekać z zarejestrowaniem się. Ilość zakontraktowanych szczepionek szczepionek jest ograniczona. Decydować będzie więc kolejność zgłoszeń. Akcja rusza 25 września.

Szczepić będzie można się w 18 punktach ambulatoryjnych. Tu można zobaczyć ich spis. W tym roku sezon szczepień przeciw grypie rozpoczyna się później. I to nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Wynika to z opóźnienia w ogłoszeniu szczepów szczepionkowych przez WHO (Światową Organizację Zdrowia). Program „SŁONECZNA JESIEŃ” (w latach 2014-2020), czyli przeciwgrypowa profilaktyka dla seniorów, finansowany jest w całości z kasy Urzędu Miasta. Dotychczas zaszczepiono przeciwko grypie 4,5 tys. mieszkańców Katowic mających 65 i więcej lat. Z danych WHO wynika, że na grypę na świecie choruje ok. 5-25 proc. populacji. Wskutek powikłań wywołanych tą chorobą rocznie umiera od pół do miliona osób. Niestety, w większości są to chorzy w wieku powyżej 65. roku życia.

Niedawno Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy, jak co roku, wyróżnił samorządy, które w największym stopniu angażowały się w aktywną profilaktykę grypy. W tym roku przyznano 58 tytułów samorządowego „Lidera w zakresie profilaktyki grypy". W gronie tym znalazły się także Katowice. Gdyby ktoś chciał zaszczepić się na własny rachunek, to będzie go to kosztowało ok. 45-50 zł.