Wojkowice k. Będzina w grupie 16 gmin wybranych w Polsce do wyjątkowej PRÓBY

2020-04-01 18:29 abe
Klawiatura komputer Windows
Autor: Shutterstock

W 9-tysięcznym zagłębiowskim miasteczku rozpoczęto drugi spis próbny przed Narodowym Spisem Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021. Ankietowani nie będą mieli bezpośredniego kontaktu z rachmistrzami.

Spisem objęte są osoby fizyczne stale zamieszkałe i czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkach i innych zamieszkanych pomieszczeniach niebędących mieszkaniami oraz mieszkania, budynki i zamieszkane pomieszczenia niebędące mieszkaniami. Od 8 kwietnia do mieszkańców Wojkowic będą telefonować rachmistrze spisowi. Od 1 kwietnia można uczestniczyć w próbnym spisie on line. Próba generalna w Wojkowicach i w 15 pozostałych gminach potrwa do 30 kwietnia. Spiszmy się wszyscy przez Internet!  Bądźmy najsprawniej spisaną gminą w Polsce! – apeluje Tomasz Szczerba, burmistrz Wojkowic.

W pierwszej próbie generalnej uczestniczyły w 2019 r. gminy: Czerwińsk nad Wisłą oraz Sierakowice. Takie testowe spisy przeprowadza się, by sprawdzić działanie narzędzi i metod, które zostaną użyte w 2021. Spisy narodowe przeprowadza się co 10 lat. Ta próba pozwoli także sprawdzić, w jakim stopniu obywatele mogą wykorzystać internet nie tylko na okoliczność spisu powszechnego.