Inicjatywa lokalna Katowice

i

Autor: UM Katowice Inicjatywa lokalna Katowice

Wspólnymi siłami odnowili swoją okolicę. Inicjatywa Lokalna w Katowicach

2017-10-22 15:20

Zakończyła się rewitalizacja skweru na podwórku przy ul. Kościuszki, Szeligiewicza, Narcyzów i Różanej. Pomogli mieszkańcy, którzy aktywnie zaangażowali się w prace.

Inicjatywa lokalna Katowice

i

Autor: UM Katowice Inicjatywa lokalna Katowice

Inicjatywa Lokalna to forma współpracy Katowice z mieszkańcami. W ramach projektu mieszkańcy zgłaszają pomysły i działania, które można zrealizować w ich otoczeniu. Finansowo wspiera ich miasto, które przeznacza na to rocznie milion złotych. Wnioskodawcy muszą określić swój udział w realizacji zadań, np. poprzez pracę społeczną czy wkład finansowy.

Przykładem może być zakończona niedawno rewitalizacja skweru na podwórku przy ul. Kościuszki, Szeligiewicza, Narcyzów i Różanej. Mieszkańcy zorganizowali uroczyste otwarcie i podsumowanie prac. Bawili się wszyscy, którzy mieli swój wkład w przemianę tego miejsca. Przede wszystkim byli to mieszkańcy okolicznych budynków, którzy przepracowali łącznie 278 godzin. Mieszkańcy zaprosili również pracowników Komunalnego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej, którzy w ramach swoich obowiązków zapewniali wsparcie projektu. Przyjechali także przedstawiciele firmy Green Spot z Kobióra, która była wykonawcą części robót związanych z rewitalizacją placu. Wykonawca podarował też karmnik dla ptaków.

Ta inicjatywa została wsparta kwotą 58,6 tys. zł z budżetu miasta. Do tego dochodzą jeszcze pieniądze mieszkańców, którzy dokupywali na bieżąco potrzebne materiały. W ramach prac wycięto stare topole i zasadzono nowe drzewa. Zrekultywowano teren, wybrukowano alejki, zamontowano niskie ogrodzenie. Pojawiły się również nowe ławki, kosze na śmieci. Zasadzono i wysiano kilkaset nowych roślin. Wkrótce pojawią się jeszcze nowe osłony śmietnikowe. Absolutną nowością i ciekawostką jest wymyślony przez mieszkańców system nawadniania wykorzystujący wody opadowe poprzez ich gromadzenie z rur spustowych do pojemników, a następnie poprzez system zakopanych przewodów bezpośrednio do roślin.

1 października rozpoczął się nabór inicjatyw lokalnych planowanych na przyszły rok. Wnioski można zgłaszać do 15 listopada. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej katowickiego magistratu.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki